SilkyPix

Vše kolem software pro fotografii

SilkyPix

Příspěvekod no-X » 07 říj 2011, 16:17

Používáte někdo SilkyPix? Stále na něj čtu ódy, ale i když jsem se dokopal k tomu, že si ho stáhnu a vyzkouším, narážím na samé problémy.

"You can use these programs as a trial mode for 30 days." - po instalaci je tlačítko trialu šedé a program mě žádá o klíč, který samozřejmě nemám (při stahování se zadává mail, tak bych čekal, že případně nějaký klíč přijde mailem, ale nic takového se neděje).

Zkusil jsem tedy stahnout starší verzi, kterou na webu mají - ta pro změnu při spuštění prohlásí, že nemám administrátorská práva (přestože je tomu naopak) a ukončí se.

WTF?! Obrázek
Obrázek
no-X

Re: SilkyPix

Příspěvekod BRunner » 07 říj 2011, 16:37

Používám, ale ne moc. Samsung ho dává ke svým foťákům (kdysi jsem ho měl i k Panasonicu). Nevím, nikdy jsme se úplně neskamrádili. Mám pocit, že dostat z toho fotku tak aby se mi líbila dá hrozně moc práce. Demosaicing není pro pixel peeping a celkově z toho lezou takové přesaturované fotky. Jediné na co se mi opravdu osvědčil jsou kytičky, kterým to většinou takhle sluší. Navíc ovládání je chvílemi poněkud krkolomné...
Dost dlouho jsem používal RawTherapee, ze kterého je v poslední verzi velmi schopný program, ale oproti jiným mi přijde, že výsledek je takový "plochý" a když to člověk zkusí nakrmit uměle kontrastem, nevyzní to tak přirozeně. Barvy taky nejsou úplně podle mého gusta.
V současnosti používám hlavně Canoní DPP a CaptureOne 6 Express, na který jsem sem dával nedavno odkaz na free licenci. Osobně bych se být tebou tím SilkyPixem nezatěžoval. Radši zkus ten CaptureOne, nikdy jsem ze Samsunga neměl tak pěkné barvy jako s tímhle programem. Demosaicing je velmi ostrý, ale má víc artefaktů než třeba RawTherapee. Na druhou stranu, koho to trápí...a tebe se Sigmou už vůbec ne ;-)
BRunner

Příspěvekod no-X » 07 říj 2011, 17:26

Jj, demosaicing jde trochu kolem mě, ale lidi si SilkyPix chválili kvůli velice dobrému zpracování šumu z Foveonu. Což Sigma poslední dobou dost voře - SPP 3.5.2 = dobrý dynamický rozsah, dobré barevné přechody, přechody ve stínech bez artefaktů, jediná slabina byla absence uživatelsky nastavitelné redukce šumu... pak přišla verze 4.0, která sice umožňuje nastavit redukci šumu, ale dělá víc přepalů, barevné přechody jsou horší, ve stínech se objevuje banding.
Obrázek
no-X

Příspěvekod no-X » 31 led 2012, 22:54

Tak jsem se konečně dostal ke zprovoznění a vyzkoušení SilkyPixu. Moje poznatky se týkají převážně práce s RAWy z SD14, ale v těch obecnějších věcech souhlasím s BRunnerem.

obecně:
- související položky (např. nastavení barev) člověk musí hledat ve 3-4 nesouvisejících ovládacích panelech
- korekce přepalů mi připadá poměrně divná, nějak to nedělá, co bych si představoval
- možná to bude tím (a to se netýká jen přepalů), že ať dám táhlo úplně doprava nebo úplně doleva, na fotce se to skoro neprojeví
- naopak některé jiné funkce jsou tak "citlivé", že stačí jeden stupínek mimo default a už je vliv přehnaný
- nepřišel jsem na to, jak (či kde) pracovat se stíny
- oproti SPP, na které Sigmisti nadávají jako na pomalý program, je SilkyPix pomalejší

ke zpracování RAWů z SD14:
- u fotek, kde je dobré světlo a s SPP dosáhnu přijatelného výsledku, se se SilkyPixem dá dosáhnout ještě lepšího výsledku
- u fotek, kde je špatné světlo (nízký kontrast, protisvětlo atp.) a s SPP nedosáhnu dobrého výsledku, jsou výstupy ze SilkyPixu ještě horší :mrgreen:
- pozitivně hodnotím absenci barevných nádechů, které s SPP dokážou docela potrápit
- pozitivně hodnotím redukci šumu, i když výsledek je oproti SPP takový "digitálnější"

celkově bych řekl, že když vezmu fotku se slušným světlem a zpracuju jí v SPP a SilkyPixu, tak to, co vyleze z SPP vypadá jako klasický výstup SD14, zatímco to, co vyleze ze SilkyPixu mi připomíná fotky z SD15... i barvama (které jsou jakoby chladnější, neutrálnější a živější) i šumem (zatímco SD14 ve stínech víc zachovává šum ale i barvy, výstupy SD15 ale i SD1 mají ve stínech míň šumu, ale zároveň jsou stíny jakoby desaturované - a totéž mi ze SilkyPixu leze i s SD14).

Pak ještě stojí za zmínku, že defaultní doostření SPP (nastavení 0) dává o něco lepší výsledky, než laborování se třema táhlama v SilkyPixu. A co mi přijde jako výsměch, je korekce chromatické aberace... to je nějak úplně mimo.

Shrnul bych to asi tak, že když se mi v SPP nepodaří do minuty vytvořit alespoň trochu koukatelnou fotku, pak to se SilkyPixem nedám ani za hodinu. Za dobrých podmínek ale barvy super (někdy až moc živé, ale to se dá utlumit), redukce šumu je jiná než v SPP a jako alternativa je to dobré, ale nedokážu si představit, že bych to používal jako primární nástroj...
Obrázek
no-X

Příspěvekod Kankrla » 04 zář 2013, 21:43

Konkrétně chromatická aberace jde velmi jednoduše. Posadím kurzor na místě CA, kliknu pravým tlačítkem myše a vyberu ,,Correct chr. ab. here"
Kankrla

Sdílení stránky na sociálních sítích

Zpět na Software a úprava fotografií