Čím se mažou objektivy

Seznamy servisů a odkazy na stránky

Re: Čím se mažou objektivy

Příspěvekod thirstydog » 12 říj 2012, 17:09

jedna se o pentacony ve verzi preset (135 a 200) a auto (29 a 50). na ty bude stacit mikrovlakno? chapu to tedy spravne, ze lamely odmastit v jarove vode, nechat uschnout a nemazat? a u maziva koukat pouze na to, aby neteklo a neodparovalo se? dik za odpoved
thirstydog

Příspěvekod no-X » 12 říj 2012, 17:13

Lamely určitě nemazat, pokud nemáš speciální suché mazivo. U maziva na ostření je třeba, aby se minimálně do 60 stupňů neodpařovalo (hrozí kondenzace na lamelách nebo na optice) a pokud možno moc nesmrdělo.
Obrázek
no-X

Příspěvekod thirstydog » 12 říj 2012, 17:47

ok, dekuju za info. jak to zacnu rozebirat, nafotim...
thirstydog

Příspěvekod ouderec » 12 říj 2012, 18:59

Držím palce. Doufám, že to nebude tvůj poslední příspěvek zde na fóru :P
ouderec

Příspěvekod thirstydog » 14 říj 2012, 20:59

nn, akorat se na chvilku odmlcim, nez mi vsechno dorazi z ebaye :)
thirstydog

Příspěvekod thirstydog » 20 bře 2013, 07:15

rozebrni,slozeni pentacon 4/200 preset mam za sebou, nebylo to tak hrozny. Dow Corning mazivo se zda byt podle vseho v poradku, na ebay ted lze najit vic variant hustoty. Ja mam nanestesti to husty a podle vseho jsem ho dal moc, takze mi jde clona trochu ztuha. Podle toho pouziteho mnozstvi by to nejmensi baleni (1oz) melo vydrzet na spoustu objektivu :) dal bych sem fotky a ceskej navod, ale nevim jak
thirstydog

Příspěvekod yuri » 06 kvě 2014, 12:55

Snad me nebudete kamenovat, kdyz vytahnu tenhle thread. Myslim, ze rada lidi shani tenhle druh infa, tak se podelim o svoje dosavadni poznatky.

Internet se tvari, ze kolik lidi tolik nazoru na vazeliny - od obyc vazeliny pro sekacky az po specializovane $$$ vyrobky. Par lidi se shodne na Dow Corning vakuovem tmelu (High Vacuum Grease). Proc ne, kdyz ma obrovsky rozsah pracovnich teplot, stalost, nevyparuje se, atd. -> nemuze nijak poskodit optiku.

Objednal jsem si k otestovani nejmensi baleni zmineneho tmelu - cena $3.95. Po otevreni krabicky mi ale bylo jasne, ze to nebude ono. Po par otoceni krouzku s nanesenym tmelem se obavy potvrdily. Tenhle tmel ma hrozne nizkou viskozitu /je to tuhe/. Po nejakem patrani jsem nasel info, ze se na posuzovani tehle vlastnosti mazadel vyuziva stupnice NLGI. Zmineny tmel ma hodnotu NLGI 4 ~ zmrzly jogurt.

Nekdo doporucuje v takovem pripade jeste pridat klasicky olej na sici stroje. Nepripada mi to jako zrovna ciste reseni.

Pouceny o tuhle zkusenost mam ted objednanou vazelinu HELIMAX-XP - cena $6.95, ovsem je ji 4x tolik co predesle. Vlastnosti jsou obdobne, jako u vakuoveho tmelu, ovsem hodnota NLGI je 1 ~ rajcatovy protlak. Dam vedet jak dopadne tato.
yuri

Příspěvekod karcer » 06 kvě 2014, 17:55

Trochu OT : Já bych smíchal protlak s jogurtem a na další postup se zeptal v Babicovych dobrotach :mrgreen:

Sent from my GT - I9100 using Tapatalk 4
Panove z Yale radi co na "blbejsi naladu". Co tahle vice zkoumat jak na Special K reaguje mozek zdravy a ve vyssich dávkách? 16:35min to nejdulezitejsi.. http://tinyurl.com/j7dhsx3 http://tinyurl.com/jgntfxh http://tinyurl.com/hl4dvfz
karcer

Příspěvekod ced » 08 kvě 2014, 00:51

yuri píše:Pouceny o tuhle zkusenost mam ted objednanou vazelinu HELIMAX-XP

Taky jsem ji objednal pro pročtení pár threadů na MFlenses a uvěření reklamě, už ji mám asi týden doma, ale nebyl čas ji ani otevřít :(.
Až se podaří ji dostat na nějaký helicoid, tak se pokusím podělit se zkušeností. Nicméně věřím, že je to dobrá volba, vzhledem k tomu, že výrobce dělá fakt hodně různých specifických maziv a tady u té i zdůrazňuje určení a všechny důležité vlastnosti pro mazání objektivů, což jsem u ostatních výrobků(-ců) moc neviděl..vždy bylo spektrum aplikací spíš širší. Hrát roli bude asi i délka a velikost helicoidu, ten Dow Corning se možná ještě bude hodit - karcerovým OT jayzkem - na "zahuštění protlaku".
ced

Příspěvekod yuri » 15 kvě 2014, 14:34

Dorazila HELIMAX-XP. Je skutecne o poznani ridsi, kdyz jsem se v nem patlal paratkem, tak se skutecne choval jako rajsky protlak - jen barvy bile.

Doporucuji pouzivat skutecne malinke mnozstvi, vyzkouset zatocit a dle potreby postupne pridavat na dalsi mista po obvode, jinak se v tom zavit "utopi". Pro jemnoulinke zavity, jako maji MC skla od CZJ (je na nem riska a DoF stupnice) jsem po laborovani pouzil jen 2 malinke naneseni vazeliny a kapicku oleje na sici stroje. Pry se ma nechat alespon pres noc promazany zavit bez optiky vyvetrat od vyparu z oleje. Pro klid duse bych to udelal i kvuli te jedine kapce oleje.

Takova medovitost jako od Asahi to uplne neni, ale oproti nejakych 40 let staremu mazivu je to jako nebe a dudy.
yuri

Sdílení stránky na sociálních sítích

PředchozíDalší

Zpět na Opravy a údržba