Čím se mažou objektivy

Seznamy servisů a odkazy na stránky

Čím se mažou objektivy

Příspěvekod slezah » 23 kvě 2010, 19:13

Nevíte prosím někdo, čím promazávat objektivy? Někde jsem četl, že by se měla používat grafitová vazelína, tak se chci zeptat, jestli je to pravda. Díky za odpovědi.
Canon EOS 30D, Canon EF 17-40/4 L, Canon 70-200/4 L, Pancolar 50/1,8 MC, Primoplan 58/1,9 V, Industar 50-2 50/3,5, Helios 44 58/2 (M39, stříbrný), Jupiter 37-A 135/3,5, Pentacon 200/4
slezah

Re: Čím se mažou objektivy

Příspěvekod no-X » 23 kvě 2010, 19:21

To určitě ne :-)

Jsou to různá speciální maziva, v dnešní době hlavně na silikonové bázi. Grafitová vazelína funguje na tom principu, že když se mazivo odpaří, zůstane na třecích plochách alespoň suchý grafit, který tření zmírňuje. Jenže se vydroluje, takže bys měl brzo optiku posypanou tuhou :mrgreen:

Pak záleží na konkrétním objektivu - délce ostřícího šneku a velikosti styčných ploch. Podle toho se používají různě viskózní maziva.

Obecně lze použít jakékoli mazivo, ze kterého se neodpařujou žádné látky (aby nekondenzovaly na optice a nerozleptaly antireflex), které je teplotně stálé minimálně do 50°C (radši víc) a které časem nedegraduje.
Obrázek
no-X

Příspěvekod slezah » 23 kvě 2010, 20:15

OK, tak grafit neprošel :). Ještě jsem narazil na Lithiovou vazelínu - to už by šlo?
Canon EOS 30D, Canon EF 17-40/4 L, Canon 70-200/4 L, Pancolar 50/1,8 MC, Primoplan 58/1,9 V, Industar 50-2 50/3,5, Helios 44 58/2 (M39, stříbrný), Jupiter 37-A 135/3,5, Pentacon 200/4
slezah

Příspěvekod no-X » 23 kvě 2010, 22:26

To vůbec neznám :oops:
Obrázek
no-X

Příspěvekod vendin » 30 zář 2010, 15:18

Ahoj,
čím správně namazat šroubovici objektivu, to mne také už delší dobu zajímá. Mám několik různě nefunkčních CZJ objektivů (klasické opravitelné závady - zalepené clony atd..), u ktrerých se už delší dobu chystám udělat generálku.
Přeci jenom cena za profi servis je vzhledem k ceně těch skel diskutabilní a navíc jak se tak nyní prodlužují večery, začínám mít chuť jít do toho sám.

Nechtěl jsem to uspěchat, takže jsem zatím jen pročítal zkušenosti ostatních, sehnal kloudné nástroje (na vyšroubování objímek atd...).
Avšak informací o správném mazivu jsem zatím moc neobjevil, jen na zahraničních fórech jsem často narazil na odkaz na toto:

http://www.micro-tools.com/store/P-767A ... -Tube.aspx
(cena by byla €21.04 + nejlevnějsí 10ti denní poštovné €8,60)

škoda, zatím jsem nenašel nikoho kdo to prodává u nás, nebo nějaký ekvivalent jiného výrobce.
Takže pravděpodobně půjdu do nákupu na tomto shopu. BTW mají tam i docela dost zajímavých jiných věcí.
Praktica BC1, nově Canon EOS 5D (Mk1)
vendin

Příspěvekod BRunner » 30 zář 2010, 15:32

Používám plastické mazivo AK 2. Doporučil mi to kamarád elektroservisák, co s tím už 15 let maže jemnou mechaniku v kamerách, videopřehrávačích, CD a DVD přehrávačích. Je to za pár kaček a zatím naprostá spokojenost. Nestéká, nevzlíná... jenom je třeba perfektně očistit závit, aby ti tam nezůstaly zbytky starého maziva. Nejvíc se mi osvědčilo Čikuli, výborně rozpouští veškeré usazeniny, ale chce to dělat v dobře větraných místnostech. A pak načisto kartážek a jar.
Obrázek
BRunner

Příspěvekod no-X » 30 zář 2010, 15:38

vendin: Ono to není tak jednoduchý, podle délky ostřícího závitu / šneku / helicoidu, či jak to chce kdo nazývat, je třeba zvolit mazivo, aby objektiv nešel přehnaně lehce, nebo tuze. Krom toho se ještě používají jiná maziva na obyčejné povrchy (závity jak vypadly ze soustruhu) a jiná na závity s povrchovou úpravou. Třeba na takumary se prý používala maziva, která konzistencí připomínala řídký med a kvůli jejich aromatu se jim prý u nás říkalo "parfémy" nebo "voňavky".

A k tomu všemu by to ještě mělo být mazivo teplotně stabilní, ze kterého se mic neodpařuje minimálně do 50°C (aby nekondenzovalo na optice a na lamelách), které není chemicky agresivní (aby neleptalo závit a optiku) a ani přehnaně smradlavé (známe ty "odborně" servisované objektivy, co ještě půl roku smrdí mototechnou :mrgreen: )
Obrázek
no-X

Příspěvekod Luky » 28 dub 2011, 20:11

Použitému druhu vezelíny pro mazání mechanických součástí objektivů bych věnoval trochu větší pozornost a běžné lithiové vazelíny jako např AK2 nebo „ bílá pro jemnou mechaniku“ případně silikonová vazelína jsou maziva které jsou navrženy na všeckomožné jiné jen nen na mazání objektivů kde mazivo je ve společném prostoru s optickými prvky.
Teplotnímu rozsahu, případně viskozitě maziva a mazacím schopnostem určitě vyhovovat bude celá řada produktů ale mám obavy z vypařování maziva a následné kondenzace par na chladných částech objektivu. Na sluníčku se může černé tělo objektivu rozpálit i přes 50st. a chladnými částmi budou bohužel právě optické prvky.
Proto si myslím že použité mazivo by mělo mít co nejnižší tenzi par při pracovních teplotách objektivu (tomu více méně odpovídá nízké odpařování maziva)
Hodnoty pro vazelínu AK2 se mi nepodařilo vygooglit ale např. Bílá vazelína TECTANE od Den Braven má tenzi par při 20st C 3,5 mBar (myslím že je to právě ten typ co se hojně využívá v jemné mechanice a konzumní elektronice)
http://www.denbraven.cz/dokument-produk ... zelina.pdf

Vzpomněl jsem si že pro těsnění a mazání vakuových aparatur a vývěv vyráběla již před několika desítkami let firma APIEZON zcela unikátní maziva s velmi nízkou tenzí par a s extrémní chemickou stabilitou.
Hodnoty tenze par vazelíny Apiezon AP101 z katalogového listu http://www.apiezon.com/uploads/apiezon/ ... asheet.pdf
Vapour pressure @ 20°C / 68°F, Torr <10-5
(1mBar = 0,75Torr –přibližná hodnota, jen co si pamatuju)
Z toho jednoznačně vyplývá, že u vazelíny Apiezon AP101 je tato hodnota je o několik řádů nižší než u „běžné vazelíny“ pro čistě mechanické aplikace.
Teplotní rozsah tohoto maziva je rovněž více než uspokojivý, viskozitou na první pohled připomíná hustý med 
Další produkty http://www.apiezon.com/document-library.htm
Zastoupení v česku prý mají,
v Praze jejich produkty prodává P-Lab na Vinohradech
http://www.p-lab.cz/katalog.pl?akce=pol ... from=obsah
no lidovka to není…ale pokud budete repasovat nějaký ten APO Telyt, Summicron či Distagon – tak myslím že není třeba litovat nákladů. 

a mazání mechanizmů irisové clony? to bych se asi s postupem inspiroval u hodinářů důležité je nepřemazat. Měně znamená více....
LOMO Mikroplanar 4,5/65; 4,5/100, Korrektar 6,3/150
KMZ Industar 3,5/50; I.. 69 2,8/28;Zenitar M2s 2/50;Tair 4,5/300
Meyer Telemegor 5,5/400
Pentacon Pentakta 2,8/30
Meopta Evitar_2 4,5/30,76
CZJ Tessar 3,5/70; 3,5/50;3,5/37,5; Visiogon 2/28; Dokumar8/40
Luky

Příspěvekod no-X » 28 dub 2011, 20:24

Já tohle radši nechávám na odborníkovi. Ten nejenže má zkušenosti, nejenže má správná maziva, ale má jich i celou řadu, takže podle délky ostřícího mechanismu může zvolit i vhodnou tuhost, aby to šlo tak akorát :-)

Druhá věc je starý Helios, kor třeba 44M nebo 44M-4, kterých je hafo... když mi šel jeden ztuha, rozebral jsem ho, jednu třecí plochu jsem nechal, jak byla, druhou jsem odmastil a vypral v saponátové horké vodě, pak lehce natřel tenkou vrstvou oleje, dal jsem to dohromady a běhalo to zas super :oops:
Obrázek
no-X

Příspěvekod Luky » 28 dub 2011, 21:06

no-x:
naprostý souhlas - není nad originínální postupy a doporučené materiály. Chtěl jsem argumentovat proti použití "první" vazelíny která je na stole. Někde jsem četl že použití silikonových vazelín vede k rychlejší tvorbě povlaků na optických plochách (nemůžu to ale doložit citací ani dohledat)
btw některé typy vazelín Apiezon jsou přímo doporučovány pro mazání mechanických prvků optických systémů pracujících ve vakuu (Apiezon M a L) takže až tak veliké diletantství tohle mé "doporučení" nebude.
LOMO Mikroplanar 4,5/65; 4,5/100, Korrektar 6,3/150
KMZ Industar 3,5/50; I.. 69 2,8/28;Zenitar M2s 2/50;Tair 4,5/300
Meyer Telemegor 5,5/400
Pentacon Pentakta 2,8/30
Meopta Evitar_2 4,5/30,76
CZJ Tessar 3,5/70; 3,5/50;3,5/37,5; Visiogon 2/28; Dokumar8/40
Luky

Sdílení stránky na sociálních sítích

Další

Zpět na Opravy a údržba