Radioaktivní objektivy - thorium a lantan

Seznamy servisů a odkazy na stránky

Radioaktivní objektivy - thorium a lantan

Příspěvekod no-X » 25 zář 2009, 23:40

Thoriové sklo

Od čtyřicátých do sedmdesátých let používali někteří výrobci pro své objektivy optické prvky z thoriového skla (sklo s obsahem oxidu thoria). Důvodem bylo zlepšení optických vlastností (zvýšení refrakce při nízké disperzi, čímž mohl být zredukován počet optických členů objektivu). Thoriové sklo se nejčastěji používalo pro zadní prvky objektivů; především u světlých skel (1.2, 1.4, 1.7 50-55mm). Obsah thoria se mezi výrobci i jednotlivými modely značně lišil.

Radioaktivita a rizika...

TheFlyingCamera píše:...don't sleep with the lens between your thighs or you'll have funny-looking children.


Thorium je radioaktivní prvek, produkuje alfa (a zřejmě i menší množství beta) záření. Ty by samy o sobě v této míře nebyly nikterak nebezpečné, ale krom běžného thoria obsahuje sklo ještě prvky vzniklé rozpadem, které produkují beta záření a nestabilní izotopy, které mají tendenci přecházet do základního stavu, během čehož emitují gama záření. Dále se do základního uspořádání vracejí elektrony, přičemž energie uvolněná tímto procesem odchází v podobě rentgenových paprsků. Koncentrace thoria u běžně rozšířených objektivů nepřekračuje stanovené limity (nevím, jak v ČR, USA má stanoveno <30% hmotnosti skla), takže by neměly být nebezpečné; přesto odborníci doporučují specifické zacházení s těmito skly. Především je neskladovat pod postelí, nebo v bezprostřední blízkosti postele a v případě jejich většího množství (to se bude týkat asi hlavně sběratelů) je neskladovat v místnosti, kde trávíme většinu času. Také je dobré pomýšlet na rozvržení bytu (není nejvhodnější je naskládat do skříně, která je za stěnou sousedící s hlavou postele, kde spíme).

Pro představu: vystavení bezprostřední blízkosti thoriovému objektivu znamená nižší dávku, než let letadlem po stejně dlouhou dobu. Není důvod mít strach nebo propadat panice, ale pokud to není nezbytné, je vhodné nevystavovat se jejich působení, pokud to není třeba.

Jeden uživatel popisoval případ, kdy v aparátu s radioaktivním Takumarem, který nebyl používaný po desítky let, našel založený film. Při vyvolání zjistil, že je film nepoškozený, takže tenká vrstva vzduchu a závěrka stačila na kompletní odstínění radioaktivního záření.

Radioaktivita může způsobovat i jiné komplikace - jeden uživatel Leica Summicronu, který pracoval v jaderné elektrárně, se dostal do problémů, když mu při kontrole chtěli zabavit fotoaparát, protože ho přístroje vyhodnotily jako kontaminovaný. Nedorozumění se vysvětlilo, ale nemusí to vždy jít tak hladce.

Barevné nádechy a jejich odstranění.

Typickou vlastností pro thoriové objektivy je zažloutlé až hnědavé zabarvení, které se projeví obvykle několik desítek let po vyrobení objektivu, je-li uchováván v temnu (nebo jen minimálně používán):

Obrázek

Na internetu je možné najít hodně teorií zdůvodňujích toto typické zabarvení (od vlivu radioaktivity na antireflexní vrstvy přes degradaci samotného skla), ale skutečnost je mnohem prostší. Halvní příčinou je tzv. kanadský balzám, který se dříve (pro své dobré optické vlastnosti a indexu lomu totožnému se sklem) používal ke slepování čoček. Přirozenou vlastností této pryskyřice je stárnutí, které se projevuje žloutnutím až hnědnutím. Vlivem radioaktivity thoriového skla ale pryskyřice stárne (hnědne) rychleji. Následkem toho může světlost objektivu klesnout až o dvě clonová čísla. Tmavnutí samotného skla probíhá taktéž, ale většinou není tak intenzivní, jako degradace tmelu. Proces tmavnutí je vratný, možností je několik:

sluneční světlo:

Vystavit objektiv slunečním paprskům. Tento postup je levný (nulové náklady), ale v případě proměnlivého počasí může být dlouhodobý. Také je třeba dávat pozor, aby objektiv, kterým prochází sluneční světlo, něco nezapálil (např. záclony). Doporučuje se zavíčkovat jednu stranu objektivu a pod krytku přidat kolečko Al-fólie (alobal). Tím se jednak krytka bude méně zahřívat a také dojde ke zvýšení účinnosti (světlo, které sklo neabsorbovalo, projde sklem ještě jednou). V subtropech, kde slunce svítí neustále a poměrně silně, stačí 7 dní. V našich proměnlivých podmínkách může dosažení obdobného účinku trvat podle situace i přes dva měsíce. Také je doporučováno zbytek objektivu obalit Al-fólií, aby se zbytečně nezahříval.

UV lampa:

Ideální jsou různé opalovací a vysoce výkonné germicidní lampy, ale ty nejsou snadno dostupné. Alternativou je o něco méně účinné, ale mnohem levnější řešení. Pokud máte doma stolní lampu na 11W výbojky, vyplatí se koupit 11W UV výbojku (asi 150Kč). Protože je UV záření nezdravé pro oči, je dobré použít skříň, nebo prostornou krabici (s větráním). Pro maximální zvýšení účinnosti je vhodné výbojku umístit jen několik cm nad objektiv, samotný objektiv podložit Al-fólií nebo zrcátkem a občas otočit. Podle úrovně zabarvení a požadovaného výsledku trvá proces 2-6 týdnů.

Příznivým vedlejším účinkem je likvidace zárodků plísní.

Ukázka změny zabarvení na Asahi Super Multi-Coated Takumar 50mm / 1:1.4. Výřezy: vlevo = stav na začátku, každý další výřez = po 1 týdnu:

Obrázek

horní výřez = bílé pozadí pro srovnání, dolní výřez = bílé pozadí průhledem skrz objektiv (takto):

Obrázek

Po 4 týdnech vlivem UV záření zmizelo téměř 96% veškerého zabarvení.

Další možností je výměna samotného kanadského balzámu (obvykle mezi posledními dvěma optickými členy) za moderní tmel (např. Cytoseal 280). Na to je ale třeba odborník a výměna pak vychází cenově podobně, jako celý objektiv.

Pokud by ani jeden z uvedných postupů nezabral, je tu ještě alternativní cesta, kterou na svém webu popisuje Brian Ayling.

Seznam thoriových objektivů

Ovšem nekompletní. Výrobci se používáním thoria většinou nechlubili - byla to jakási "tajná zbraň". V současné době jsou dvě možnosti, jak na obsah thoria přijít: Měřením, nebo zažloutnutím skla (nezaměňovat se zlatavě lesklými antireflexy - žluté sklo poznáte pohledem na objektiv před bílou stěnou nebo papírem). U velmi starých objektivů ale může zažloutnutí indikovat jen stáří tmelu a nikoli radioaktivitu a stejně tak thoriové objektivy nemusejí vůbec žloutnout - novější tmely tímto problémem netrpěly (např. některé Yashinony z řady DS-M).

Z ne-M42 jsou nejznámější Canon FL 58mm 1:1.2 a objektivy Kodaku. Za éry M42 používali thorium především Asahi (Takumar) a Tomioka (Yashinon, Tominon, Chinon, Revuenon a další rebrandy). Konkrétně:

 • Asahi
  • Super / Super Multi-Coated Takumar 35mm / 1:2
  • Super / Super Multi-Coated / SMC Takumar 50mm / 1:1.4 (krom první verze, která místo thoriového skla používá o jeden optický člen navíc)
  • Super / Super Multi-Coated Makro Takumar 50mm / 1:4
  • Super / Super Multi-Coated Takumar 55mm / 1:2 (380nSv/h)
 • Tomioka
  • Yashinon-DX 28mm / 1:2.8 (210nSv/h)
  • Yashinon 55mm / 1:1.2 (981nSv/h)
  • Yashinon-DS 50mm / 1:1.4 (680nSv/h)
  • Yashinon-DS 50mm / 1:1.7 (762nSv/h)
  • Yashinon DS-M 50mm / 1:1.4 (572nSv/h)
  • Yashinon DS-M 50mm / 1:1.7 (798nSv/h)
  • Yashinon DS-M 55mm / 1:1.2 (1056nSv/h)
 • Carl Zeiss Jena
  • Pancolar 50/1.8 zebra (jen starší verze, hnědne)
  • Pancolar 55/1.4
Obrázek
Uživatelský avatar
no-X
 
Příspěvky: 1480
Registrován: 24 zář 2009, 20:32
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Thoriové objektivy

Příspěvekod tukator » 11 lis 2009, 14:28

Mám poznámky k CZJ sklům.

Co vím, tak thoriovaný by měl být i Pancolar 1,4/75, ale to je extrémně raritní kousek...

Pancolar 1,4/55 jsem měřil, září celkem silně - na kontaktu u čelního skla ca. 2 mSv/hod, zadní element 4 mSv/hod..

A ještě poznámka k Pancolaru 1,8/50 - jsou různé verze zebra verze tohoto skla, mám celkem asi 4 a z toho pouze jeden září (dá se říci, že thoriovaný kus je spíše vyjímka, a v mém případě je žlutý, ne hnědý).
Uživatelský avatar
tukator
 
Příspěvky: 97
Registrován: 09 lis 2009, 16:46

Re: Thoriové objektivy

Příspěvekod Warhawk » 11 lis 2009, 21:43

Ahoj, zeptám se jen pro zajímavost. Jak je to s bezpečností u takovýchto objektivů ? Né že bych si ho dával pod polštář, ale spíše jen pro zajímavost.
Dočetl jsem se, že doporučená roční dávka pro obyvatelstvo je 5mSv/rok a ty tady píšeš, že Pancolar září 2-4mSv/hod. Ber můj dotaz s nadhledem, přiznám se,
že nejsem vzdělán v tomto oboru.

Jirka
Star-D 28/2.8, Super Takumar 28/3.5, Pentacon 30/3.5, Super Takaumar 35/3.5, MIR-1B 37/2.8, Super Multi Coated Takumar 50/1.4, Vivitar 50/1.9 (Cosina), Helios 44-2 58/2, Helios 44M-4 58/2, Jupiter 37A 135/3.5, Super Takumar 135/3.5, Vivitar 200/3.5
Uživatelský avatar
Warhawk
 
Příspěvky: 68
Registrován: 03 říj 2009, 21:02
Bydliště: Ostrava, Brno

Re: Thoriové objektivy

Příspěvekod no-X » 12 lis 2009, 11:56

Intenzita extrémně klesá se vzdáleností, takže pokud nebudeš nosit objektiv naplácnutý zadní čočkou na tělo, nemělo by to mít jakýkoli vliv. Když u foťáku stačí dva centimetry vzduchu + tenká závěrka na to, aby to záření odstínilo tak dokonale, že ani za dvacet let nenaexponuje založený film, tak skladování takového objektivu s nasazenými krytkami a v obyč. skříni musí odstínit prakticky vše. Hlavní složka je alfa a beta záření, čemuž tohle chování imho i odpovídá.
Obrázek
Uživatelský avatar
no-X
 
Příspěvky: 1480
Registrován: 24 zář 2009, 20:32
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Thoriové objektivy

Příspěvekod tukator » 12 lis 2009, 12:34

Přesně tak. I když právě nejnebezpečnější je tu gamma (provází takřka každý rozpad), která se odstiňuje špatně. Ale ta tu není tak intenzivní, po odstínění alfy a bety je tam už hodně málo gammy. I plastová krytka zvládne odstínit hodně...
Uživatelský avatar
tukator
 
Příspěvky: 97
Registrován: 09 lis 2009, 16:46

Re: Thoriové objektivy

Příspěvekod tukator » 12 lis 2009, 22:30

A ještě jedna poznámka k Zeissům. Sice to není m42, ale manuální sklo to jest. Září též CZJ Prakticar 1,4/50, ale pouze první verze s popisem na boku těla, verze novější s nápisem na firemním štítku je již nezářivá. Ale i tak u toho zářivého kusu je úroveň vyzařování velmi malá... Jen mé překvapilo, že i na začátku 80. let bylo Thorium používáno...
Uživatelský avatar
tukator
 
Příspěvky: 97
Registrován: 09 lis 2009, 16:46

Re: Thoriové objektivy

Příspěvekod tukator » 08 led 2010, 11:58

Tak jsem nyní experimentálně zjistil, že radioaktivní Pancolar 1,8/50 se dělal i v exakta verzi (získán s Exaktou RTL1000).
Uživatelský avatar
tukator
 
Příspěvky: 97
Registrován: 09 lis 2009, 16:46

Re: Thoriové objektivy

Příspěvekod karcer » 20 úno 2010, 01:53

Stal jsem se majitelem no-Xova parádního Takumaru kteý mimo žloutenky netrpí žádnou jinou nemocí a tak jsem se ho jal trochu odžlutit protože připomínal citron či pomeranč :D
V práci jsem vzal starou "kontrolku penězí" která v sobě má asi 15 cm UV zářivku a objevil jsem náhodně super lepící alobalovou lepící pásku a tak jsem páskou vystlal celej vnitřek "kontolky" a objektiv připlácnul rovnou na trubici al. páskou krásně obtočil ze všech stran aby hepatitida schytala co nejvíc.Asi jsem ho tam moc přitlačil či co a tak se mi ke vzteku začalo UV vypínat a blikat.Zkoušel jsem jestli se nějak nepohnuli kontakty na patici atd. ale byly v pořádku.Kur*a !!Takovýho s*aní.
Tak jsem si z clubu půjčil zářivkové tělo se 40W UV trubici a výše uvedený postup jsem zopakoval akorát jsem musel celou trubici zalepit tou alobalovou páskou aby z ní nešlo světlo protože šéf by asi neměl pochopení pro několik týdnů non stop svítící trubici protože teď šetří na všem :twisted:
Uživatelský avatar
karcer
 
Příspěvky: 2288
Registrován: 21 říj 2009, 23:58
Bydliště: Maroubra

Re: Radioaktivní objektivy - thorium a lantan

Příspěvekod no-X » 26 úno 2010, 23:59

Provedl jsem měření radioaktivity na téměř všech manuálních sklech, které tu momentálně mám a zde je výsledek:

Měřil jsem přední i zadní stranu objektivu (ze vzdálenosti 1cm), proto jsou pro každý objektiv dva výsledky. Zvýšené hodnoty jsou vyznačené barevně:

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
no-X
 
Příspěvky: 1480
Registrován: 24 zář 2009, 20:32
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Radioaktivní objektivy - thorium a lantan

Příspěvekod kutilka » 27 úno 2010, 08:31

Super! :o
Ale pro většinu lidí jsou naměřená čísla bezrozměrná, chtělo by to vyznačit nebezpečnost jednotlivých rozsahů. :cry:
Uživatelský avatar
kutilka
 
Příspěvky: 694
Registrován: 25 zář 2009, 19:16
Bydliště: Přerov

Sdílení stránky na sociálních sítích

Další

Zpět na Opravy a údržba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron