Oprava antireflexních vrstev

Seznamy servisů a odkazy na stránky

Re: Oprava antireflexních vrstev

Příspěvekod kutilka » 03 úno 2016, 08:23

Nimrod píše:já měl takovej dojem, že ne každý antireflex se hodí na každou optickou konstrukci, respektive že je vícero druhů antireflexu a vybírá se pak nejlepší možný na danou konstrukci objektivu...? poví někdo?

Antireflexy (dále jen AR) se podle použití dělí na AR pro viditelné světlo, infra a UV.
AR širokopásmové (jednoduché) MgF2
AR úzkopásmové (dvojnásobné) TiO/SiO
AR širokopásmové vícenásobné s velkou účinností (pěti - sedminásobné) TiO/SiO
AR širokopásmové vícenásobné s voduodpuzující úpravou
Navíc každý typ vrstvy musí být optimalizovaný pro určitý index lomu skla.
Např. šestinásobná vrstva pro typ skla Bk7 je úplně jiná, než pro SF14, i když výsledný průběh odrazivosti je dost podobný.
Bez znalosti typu skla se kvalitní vrstva udělat nedá.
V oční optice ap. na tom příliš nezáleží, navíc se většinou používá jen Bk7.
Nechat si v Meoptě navrstvit čočku je asi jako požadovat po obsluze jaderné elektrárny kousek uranu. :cry:
Je to při jednom kuse nesmírně drahá záležitost, nicméně to můžete oficiálně zkusit. :|
Myslím ale, že jednodušší (a levnější) je koupit si několik Sonnarů a vybrat ten nejlepší. :D
(P.S.: Vrstvy jsem cca 4 roky napařoval...) :)

http://www.meopta.cz/cz/vakuove-naparov ... 41234.html
kutilka

Příspěvekod Nimrod » 03 úno 2016, 17:08

ještě že tě tu máme, děkuju
Nimrod

Příspěvekod Sítek » 04 úno 2016, 17:39

díky, díky, díky... no, já napsal do firmy Dioptra, odkud mi bylo odpovězeno, že mi vrstvy nanesou, ale bude na to zapotřebí přípravků (na uchycení při broušení poškozeného AR a další pro uchycení do stroje pro AR). Odhadovaná cena 1000-2000 Kč za jednu povrstvenou plochu. O vhodnosti/nevhodnoti typu AR nepadlo ani slovo, dost možná ale i proto, že jsem neuvedl přesný typ skla, z jakého je čočka zhotovena. Více o těch vrstvách je tady, já z toho moc chytrý nejsem...

http://www.dioptra.cz/antireflexni-vrstvy

Ta varianta s výměnou prdelky s pomocí nějakého ochotného manuálníka se mi líbí, jen musím nějakého najít, který se bude dobrovolně vrtat ve svých objektivech (ačkoliv ta zadní čočka u těchto Sonnarů je přístupná opravdu velmi snadno a navíc je vzadu jen jedna :| )
Nakoupit pár "Olympijských Sonnarů" (nechápu proč se jim říká "olympijský", když tyto verze jsou z 60. let) je myšlenka hezká, ale ehm, mám to v plánu až po zakoupení velkoformátového Biotaru 100 f/1.4... :D

Aktuálně bych to viděl tak, že se zkusím alespoň zbavit starého AR (kvalitní zubní pastou?) a uvidím, co se bude dít. Aspoň se případně ušetří za přípravek. Pokud by byla díky tomu cena kolem té 1000, za pokus by to stálo. Aspoň bych pak věděl, jestli tudy vůbec vede cesta, kdybych chtěl v budoucnu opravit i objektiv jiný...
Sítek

Příspěvekod Nimrod » 04 úno 2016, 19:10

ohledně toho biotara... já měl za to, že je na 16mm kameru, nikoli velkoformát. a hlavně pokud si stěžuješ na kontrast u sonnara, tak si nějak neumím představit, co budeš povídat na 4 skupiny bez jedinýho antireflexu. ale jinak je to pěkný sklo, o tom žádná :-)
Nimrod

Příspěvekod Sítek » 04 úno 2016, 19:28

Když jsem o něm slyšel poprvé, tak jsem se taky ptal, jestli to pokryje FF, protože jsem si sklo takových parametrů na FF nedokázal moc představit. Následně jsem byl za tak blbou otázku pokárán a byl mi poslán odkaz:

http://cameramate.com/vintage/Carl-Zeis ... -Lens.html

Jinak to byl samozřejmě vtip, problematiku AR řeším, jelikož jako student mám hluboko do kapse a dát 1000 Kč za nový AR je pro mě snazší, než prodat za pár korun opticky poškozený (ale jinak dobrý) Sonnar a koupit krásný nový :) Nejvíce bych šilhal po středoformátové MC verzi, abych jej mohl použít i na Sixu. Ovšem z irelevantních důvodů (estetika olympijské verze, 15 lamel) a praktických důvodů (olympijská verze má štíhlejší tubus, s malýma rukama se mi s ní lépe ostří) se nechci olympijské verze vzdát :geek:
Sítek

Příspěvekod Nimrod » 04 úno 2016, 20:10

a já už viděl, jak každou ušetřenou korunu dáváš do imaginárního prasátka, které se již blíží tomu pomyslnému naplnění, které bude odpovídat finančí hodnotě biotara 10cm f/1,4, a tudíž si nemůžeš dovolit utratit jakýkoli obnos, protože by tě zdržel ve vytyčeném cíli :-)
nicméně, planar má teoreticky fous pod 60°. tyhle biotary mají tuším o jednu čočku víc, je ztmelená k poslední. tudíž se může značně pohnout i vykreslený úhel (a myslím tím reálně použitelný, nikoliv kruh, který bude vysvícen). a jsme u problému, na který se špatně hledá odpověď u takhle raritního objektivu... byť by to bylo pochopitelně fajn, kdyby to fakt umělo vykreslit slušný kruh. zajímavější než tenhle biotar mi ale přijde planar 85mm f/1,2. ten reálně vykreslí i digi stěnu (byť jen tak tak, pokud vím), takže takovej příjemnej (skoro) záklaďák :-)
ale rád čtu, že fotíš na film :-) jen škoda, že to je zrovna pomstou východoněmeckých soudruhů :-) ale chápu, zrovna tenhle sonnar je jedno z těch skel, kvuli kterýmu dost lidí sixe vůbec má
Nimrod

Příspěvekod Sítek » 04 úno 2016, 21:22

Rozumím, úhel optického schématu je úhel optického schématu...
K tomu Sixu - dostal jsem jej fakticky darem a i proto si jej dost vážím. Vím, že to v dnešní době není asi nejchytřejší volba, ale vzhledem ke studentským poměrům jsem spokojený. Když už ale do něčeho investuju, tak se snažím zkompletovat potřebnou optiku pro menší formát. Pak to občas člověk nevydrží a koupí něco, co není úplně v pořádku a dopadá to tím, co se tu řeší v předchozích x příspěvcích. Snad se někdy poučím :D
Sítek

Příspěvekod kutilka » 05 úno 2016, 07:18

Ještě k vrstvám:
http://www.odbornecasopisy.cz/svetlo/ca ... nov--15473
Optická skla pro brýle mají indexy lomu od cca 1,6 do 1,9.
Pokud mají nanášení různých typů BBAR ošéfované (myslím, že jo :) ), pak je jen třeba zjistit index lomu toho posledního členu.
Vodítkem může být: http://www.marcocavina.com/articoli_fot ... 00_pag.htm
Obrázek
Průběhy různých antireflexních vrstev:
Obrázek
Ta modrá je vícenásobná, při jakékoliv nepřesnosti (i jiném indexu lomu) jde mimo vyznačenou toleranci a chytá modrý, červený, nebo zelený odstín a samozřejmě se sníží antireflexe.
P.S.: Obrázek je funkční, jen se nezobrazí náhled... :?
kutilka

Příspěvekod Sítek » 05 úno 2016, 13:09

Díky moc! Zdá se, že to bude asi opravdu hodně na úrovni. Zkusím provést pokusně záměnu té zadní čočky, abych zjistil, zda je abnormálně nižší kontrast opravdu způsoben tím a když se to prokáže, zkusím to domluvit. Každopádně ještě jednou díky!
Sítek

Sdílení stránky na sociálních sítích

Předchozí

Zpět na Opravy a údržba