Oprava antireflexních vrstev

Seznamy servisů a odkazy na stránky

Oprava antireflexních vrstev

Příspěvekod Sítek » 27 led 2016, 22:35

Zdravím všechny, rád bych se zeptal, jak je to s možností opravy poškozeného antireflexu u objektivů s jednoduchým povrstvením.

Mám na mysli odstranění staré poškozené antireflexní vrstvy a nanesení (napaření) vrstvy nové. Je možné se na něčem takovém domluvit v nějaké lepší optice, nebo třeba v Meoptě? Četl jsem, že se to dělá u sklíček v případě drahých hodinek a ceny jsou řádově ve stokorunách (jednovrstvý antireflex). Normálně bych takovou komplikovanost neřešil, ale už hodně dlouho marně sháním náhradní zadní čočku do mého Sonnaru, která má antireflex tak poškozený, že je kontrast objektivu opravdu bídný. Nejde mi o nějaké "zrestaurování", nebo věrné nahrazení vrstvy původní - jde mi pouze o optický výkon, přičemž mám pocit, že horší to už s kontrastem být nemůže, takže není moc co pokazit. Když to nepomůže, stejně budu muset čočku nějak vyměnit. Víte prosím někdo o něčem? Díky!!!
Sítek

Re: Oprava antireflexních vrstev

Příspěvekod Yarmil » 28 led 2016, 15:44

Odstraňovámí antireflexu se tu už řešilo.Hledej.Tuším No-x.Jednalo se hlavně o staré Mayery,které jsou náchylné na poškrabání při čištění.Sonar 3,5/135 pokud je to ten poslední model,už by měl mít antireflex trvanlivější.Přes Meoptu je Kutilka.Ta Optika by nemusela být marná.Pokud umíš čočku vyndat a zapamatovat si pozici...
Yarmil

Příspěvekod Nimrod » 28 led 2016, 18:02

já měl takovej dojem, že ne každý antireflex se hodí na každou optickou konstrukci, respektive že je vícero druhů antireflexu a vybírá se pak nejlepší možný na danou konstrukci objektivu...? poví někdo?
Nimrod

Příspěvekod Sítek » 28 led 2016, 19:40

Jj, něco ve smyslu, že je třeba antireflex vybírat podle typu optického schématu, jsem také již někde četl a ostatně to dává i smysl. Otázkou je, zda je stejně důležité to řešit na vnější straně zadní čočky, jako někde uprostřed optické soustavy. Na druhou stranu - moc nedoufám, že bych někde v optice dostal ještě i na výběr. Kámoš mi říkal, že bývá často při objednávce brýlí možnost výběru antereflexních vrstev Nikon, což by nemuselo být vůbec špatné (je to pro olympijský Sonnar 180). Když to posune barevné podání trochu jinam, zlobit se nebudu, pokud se ten kontrast zlepší do normálu (nebo dokonce nad normál?). Spíše ale typuju, že to barvy neposune vůbec, přece jen jsou současné antireflexy podstatně jinde, než v 60. letech.
Sítek

Příspěvekod Nimrod » 28 led 2016, 20:30

toť otázka. nicméně mi přijde zvláštní, že když jedna z těch 6 ploch nemá antireflex (nebo spíš již bídný), že to má tak zásadní vliv na kontrast. jinak řečeno, jestli je doopravdy chyba v tomto. a také nevím, co je vlastně antireflex na brýlích... aby to bylo to samé, co je u objektivů, ale to snad jo
Nimrod

Příspěvekod Sítek » 28 led 2016, 21:01

Z mých dosavadních zkušenností (které ovšem nejsou zas kdoví jaké) vyplívá, že poškození antireflexů u zadní čočky má na kontrast nejvýraznější vliv (kvůli odrazivosti čipu?). Funkce antireflexů u brýlí je totožná, jako u objektivů. Zda je stejné i složení, účinnost a kvalita -toť skutečně otázka...
Sítek

Příspěvekod Sítek » 28 led 2016, 21:31

...nicméně, asi to nejde jen tak srovnávat s tím vlivem umístění defektu. Málo kdy má člověk k dispozici dva stejné objektivy s podobně závažným defektem antireflexu, u každého objektivu na jiné čočce, aby bylo možno to objektivně posoudit. A nutno uznat, že tento Sonnar má poškození nejrozsáhlejší, tak proto bude asi i vliv největší.
Sítek

Příspěvekod Nimrod » 29 led 2016, 05:46

doopravdy nevím. sám mám několik objektivů bez antireflexních vrstev a neshledávám to jako nedokonalost, ale žádný z nich nepoužívám na digi, byť jsem jich několik "testoval" na nexovi. a i kdyby, celkem pochybuji, že by mi kontrast vadil, když jde tak jednoduše zvýšit v postprocesu. navíc to můžeš brát jako výhodu, nižší kontrast = zaznamenáš dynamičtější scénu (dostaneš víc stop na snímač). navíc, sonnar má pouze 3 skupiny kvuli tomu, že vznikl v době, kdy antireflexní vrstvy vůbec nebyly... ale chápu, že tě to asi štve, jinak bys to neřešil :-)
Nimrod

Příspěvekod Sítek » 02 úno 2016, 16:07

To je zajímavá myšlenka - navíc, příliš kontrastní objektiv má problémy podat snímek s pastelovými barvami. Se starými skly fotím k mé spokojenosti už dlouho, ale když jsem testoval výstup právě ze Sonnaru a z Meyeru 200 na světelnosti (stativ, lampička, neměnná scéna, stejné tělo - pouze výměna objektivu), Meyer byl přinejmenším o úroveň jinde a Sonnar se k němu přiblížil po zaclonění jen minimálně. Vím, světelnější skla jsou obecně náchylnější, ale takový rozdíl bych nečekal. Kdyby byl výstup Sonnaru na úrovni Meyera, který je tuším vyroben ve stejné době, jsem spokojen, takový kontrast mi stačí...
Sítek

Příspěvekod Nimrod » 02 úno 2016, 20:10

skoro bych zkusil sehnat nějakého ochotného manuálníka, který by pujčil sonnara, že bys zkusil jen vyměnit prdelku, zda-li je doopravdy chyba tady. teda za předpokladu, že zadní člen se dá velice snadno pouze vyšroubovat...
jinak ono jde hodně i o konstrukci objektivu (nebo asi spíš skla), nejen o počet rozhraní dvou různých materiálů/hustot. třeba mám dagora, který je 6/2, a je méně kontrastní než xenar 4/3, přitom by to mělo být naopak, když ani jeden nemá antireflex. ale tenhle xenar je abnormálně kontrastní, to zas nepopírám (skoro odpovídá tessaru s jednou vrstvou)
Nimrod

Sdílení stránky na sociálních sítích

Další

Zpět na Opravy a údržba