MC Sonnar 2.8/180 Carl Zeiss Jena

Seznamy servisů a odkazy na stránky

MC Sonnar 2.8/180 Carl Zeiss Jena

Příspěvekod logout » 22 kvě 2013, 09:34

Zdravím, mám tento objektív a nefunguje clona. Dostal som sa k nej z jednej strany a bola na nej mastnota. Tak som ju z tejto strany očitil denaturovaným liehom na vatovej tyčinke. Stále však nejde dostatočne ľahko, aby ju dakázaala struna zavrieť. Neviem nejako prísť na to, ako celú tú clonu odmontovať, aby som sa dostal k tomu mechanizmu z druhej strany.
Obrázek
logout

Re: MC Sonnar 2.8/180 Carl Zeiss Jena

Příspěvekod no-X » 24 kvě 2013, 21:11

Konkrétní radu nedám, ale obecně lze říct, že u objektivů s tak velkými lamelami tato metoda nestačí a pravděpodobně stačit nebude ani kdyby ses dostal k druhé straně. Je třeba clonu komplet rozebrat, odmastit, vyčistit a znovu složit. Takhle se totiž dostaneš jen ke zlomku povrchu lamel, na zbytku mastnota zůstane a po několika otevření/zavření clony se znovu rozmaže na celý povrch a lamely slepí. Čištění clony nechávám zkušeným technikům, lamely se dají snadno zničit (stačí nevhodně přiohnout a je na odpis). Možná někdo poradí servis či technika na Slovensku...
Obrázek
no-X

Příspěvekod romanic » 13 srp 2013, 12:07

Zdravím.
Nechci zbatečně zakládat nové vlákno, tak píši sem, protože můj dotaz se týká tohoto objektivu.
Rád bych se zeptal, jakou potřebuji redukci na propojení tohoto objektivu s tělem Nikon D3100. popř. co bych měl hledat (jaká klíč. slova)

Děkuji za rady
romanic

Příspěvekod BRunner » 14 srp 2013, 08:53

romanic píše:Zdravím.
Nechci zbatečně zakládat nové vlákno, tak píši sem, protože můj dotaz se týká tohoto objektivu.
Rád bych se zeptal, jakou potřebuji redukci na propojení tohoto objektivu s tělem Nikon D3100. popř. co bych měl hledat (jaká klíč. slova)

Děkuji za rady

Pokud se jedná o verzi pro Pentacon Six, potřebuješ redukci P-Six na Nikon:

Obrázek

Pokud se jedná o verzi pro M42 pak normální redukce M42->Nikon bez optického členu, ale nedostaneš se na nekonečno. S optickým členem nedoporučuji, degraduje obraz (pánové od kroužků se prosím zdrží komentářů). Pokud ti jde o nekonečno, lepší je pak asi objektiv prodat a pořídit verzi pro P-Six.
BRunner

Příspěvekod VitekV » 28 říj 2013, 23:07

BRunner píše:Pokud se jedná o verzi pro Pentacon Six, potřebuješ redukci P-Six na Nikon:

Pokud se jedná o verzi pro M42 pak normální redukce M42->Nikon bez optického členu, ale nedostaneš se na nekonečno.... lepší je pak asi objektiv prodat a pořídit verzi pro P-Six.

:?: Rozumím tomu správně, že verze M42 na Nikonu neumí nekonečno, zatímco verze P-six ano? :?:

Nechci redukci se sklíčkem, tak jsem pomalu odpískal nekonečno na všech objektivech jiných než originálně určených pro nikon a přestal jsem je shánět.
VitekV

Příspěvekod kutilka » 29 říj 2013, 09:15

Objektivy na 6x6 mají mnohem větší registrovou vzdálenost, než je hloubka těla Nikonu. (Na rozdíl od M42.)
Rozumíš tomu správně... ;)
kutilka

Příspěvekod Vltavín » 08 lis 2013, 21:56

Jen redukce M42/Nikon stojí něco málo přes dolar, P-Six/Nikon stojí zhruba patnáctkrát tolik.
Ale třeba P-Six Flektogon 50/4 nebo Biometar 80 je na Nikon těle úžasný....

http://skorepa-photo.com/galerie/carl-zeiss-jena-flektogon-4-50-p-six/houbicka-manualni-objektiv-flektogon-4-50-p-six-714.html
Vltavín

Příspěvekod CaptainZuiko » 21 lis 2013, 18:39

Vltavín píše:Jen redukce M42/Nikon stojí něco málo přes dolar, P-Six/Nikon stojí zhruba patnáctkrát tolik.
Ale třeba P-Six Flektogon 50/4 nebo Biometar 80 je na Nikon těle úžasný....

http://skorepa-photo.com/galerie/carl-zeiss-jena-flektogon-4-50-p-six/houbicka-manualni-objektiv-flektogon-4-50-p-six-714.html

Skutečně kvalitní redukce stojí mnohem víc než přes dolar (cca 2tis CZK) pro Nikon F se z pochopitelných důvodů nedělá.. přičemž stejně kvalitní pro Exa66 (P-Six) je stále dražší než pro M42 (/C EOS), ale je to zhruba trojnásobek (cca 6,5 tis).
Navíc pro středoformát / Nikon F lze koupit tilt-shift redukci (cca 13+3tis) pro optickou kontrolu nad perspektivou a hloubkou ostrosti ;)

Příspěvekod karcer » 22 lis 2013, 08:50

Fakt kvalitní dělá Metabones, Kipon, Novoflex .

Ale má je z nás vůbec někdo :?:

Dost kvalitní vzhledem k ceně jsou od FOTGA ale specializují se převážně na Nexe :(
Panove z Yale radi co na "blbejsi naladu". Co tahle vice zkoumat jak na Special K reaguje mozek zdravy a ve vyssich dávkách? 16:35min to nejdulezitejsi.. http://tinyurl.com/j7dhsx3 http://tinyurl.com/jgntfxh http://tinyurl.com/hl4dvfz
karcer

Příspěvekod Vltavín » 22 lis 2013, 22:24

OK, kluci, poučte mne... V čem se liší skutečně kvalitní redukce za 2 000 od černého tubusu za 15 dolarů s P-Six uchycením na straně jedné a f-mountem na druhé? Optický člen žádný čili ve skle to nebude...
To není flame, fakt mne to zajímá, P-Sixová sklíčka mne docela chytla a jsem ochotný si případně připlatit za dobrou redukci pokud tam významný rozdíl ve funkčnosti bude....
Vltavín

Sdílení stránky na sociálních sítích

Další

Zpět na Opravy a údržba