Typické závady manuálních objektivů

Seznamy servisů a odkazy na stránky

Typické závady manuálních objektivů

Příspěvekod no-X » 25 zář 2009, 13:52

závady

olej na cloně
Zamaštěné lamely jsou závadou převážně u clony s automatickým přenosem. Pár kapek oleje u nich stačí k tomu, aby se clona neotevírala, nezavíra, reagovala se zpožděním, nebo jen napůl. Naopak u některých objektivů s předvolbou, nebo plně manuálních, bylo malé množsví maziva naeseno už z výroby. Pokud jde o automatickou clonu, je třeba ji pro zprovoznění rozebrat a vyčistit. Tato závada je typická pro světelné objektivy a hlavně objektivy Carl Zeiss Jena (Pancolar, Flektogon, Sonnar)

rozpadlá clona
Pokud jsou lamely viditelně vypadané, nepokoušejte se otáčet clonovým kroužkem, vedlo by to k jejich zničení (jsou jen o málo silnější, než např. alobalová fólie) a objektiv nechte opravit.

clona se neuzavírá do pravidelného tvaru
Pokud je nepravidelnost menší, neznamená to v podstatě nic, mnozí výrobci (zvlášť japonští) tohle příliš neřešili. Výrazná nepravidelnost může (ale nemusí) znamenat zdeformovanou/natrženou/znečištěnou lamelu.

nepravidelný odpor ostřícího kroužku, zatuhlé ostření
Nepravidelný odpor může být zapříčiněn deformací závitu (např. nárazem objektivu), ale častěji je příčinou vyschlé mazivo nebo zašpiněný závit. Častější u objektivů, které jsou vpředu otevřené a do závitu může volně prach a nečistoty (pancolary, pozdější tessary...). Degradující mazivo je typické pro některé ruské objektivy. U hliníkových objektivů často dojde i k oxidaci na samotného helicoidu, případně vydření malých kovových částic. Při výrazném poškození tohoto typu je vhodné zabroušení závitu.

bublinky ve skle - není na závadu!
Nejde o závadu, ale vlastnost! Většina kvalitních objektivů před a po válce obsahovala drobné bublinky ve skle (Biotary, Primoplany, Tessary...). Ty byly běžné v tehdy nově používaných druzích skla a dokonce se považovaly za ukazatel kvalitní optiky. V menší míře mohou být přítomné i v pozdějších modelech - vyšší pravděpodobnost je u objektivů s velkými silnými čočkami - např. Sonnary 180mm a podobné.

stopy po čištění (cleaning marks, coating marks)
Vlasově jemné škrábance způsobené obvykle tím, že během čistění byl mezi utěrkou a sklem hrubý prach, který antireflexní vrstvu nebo čočku podřel. V případě menšího množství nemají vliv na kvalitu snímku. Pokud je koncentrace vyšší, snižují kontrast, především v protisvětle.

tečky na antireflexu
Při nárazu tvrdšího předmětu na čočku může dojít k odloupnutí mikroskopického kolečka antireflexu. Tyto drobné tečky obvykle nemají vliv na kvalitu snímku, pouze snižují prodejní cenu objektivu. MC objektivy Carl Zeiss Jena mívají poměrně často na antireflexu malá pravidelná kolečka, která jsou způsobena nedokonalým přilnutím antireflexu při výrobě. Jelikož jde o vlastnost výroby, není považována za vadu.

mikroskopické bílé tečky na antireflexu uvnitř objektivu - není na závadu!
Není mi známo, jak vznikají, ale jsou běžným jevem na některých objektivech (např. Revuenony) a jde spíš o vlastnost, než defekt. Nemají vliv na kvalitu snímku. Jsou také známé pod termínem "schneideritis", neboť se vyskytují často i na objektivech Schneider-Kreuznach.

škrabance
Několikacentimetrový škrábanec na přední čočce je pro většinu lidí noční můrou a takto poškozený objektiv často nechtějí dát ani polovinu reálné ceny, ale skutečnost je taková, že tento typ poškození má ze všech běžných nejmenší vliv na kvalitu fotky a obvykle se projevuje jen v přímém protisvětle (někteří zahraniční uživatelé už při koupi preferují právě takto poškozené objektivy - jsou výrazně levnější, ale jejich optický výkon může být plnohodnotný).

Stačí se podívat na stav objektivů profesionálních fotografů - pošrabané čočky jsou naprosto běžnou záležitostí. Nesrovnatelně větším problémem jsou plošná poškození, jako např.:

plíseň, houba
Vláknité či keříčkovité útvary na antireflexu vnitří strany přední nebo zadní čočky, které jsou viditelné buďto v odlesku, nebo pokud do objektivu posvítíme (např. baterkou nebo menší lampou) znamenají plíseň. Ta se v objektivu snadno uchytí, pokud se do něj dostala vlhkost a nebyl řádně vysušen, nebo pokud byl skladovaný v příliš vlkhém prostředí.

100% řešení neexistuje, manuální vyčištění odstraní plíseň, ale může vzít i antireflex, ve kterém je zarostlá, takže viditelné stopy často zůstanou. Pokud je objektiv postižený plísní jen minimálně, může pomoci delší vystavení UV paprskům, případně skladování v prostředí s vlkhostí do 40%, ve kterém plíseň přestane růst. Někteří uživatelé doporučují zabalení objektivu a zmražení na několik dní. Plíseň se tím může zlikvidovat (nebude se dále šířit), ale riskujete kondenzaci vody uvnitř objektivu.

Vliv na kvalitu snímku může být téměř nulový, ale i velmi značný, podle toho na jaké čočce a v jakém množství se plíseň vyskytuje.

Nejjistější prevencí je skladování suchém místě s proudícím vzduchem. Pokud neradi necháváte objektivy bez krytek, pak do vitríny nebo skříně s objektivy umístěte např. krabičku s větším množstvím silica gelu, nebo jiné hygroskopické chemicky neagresivní látky .
Obrázek
Uživatelský avatar
no-X
 
Příspěvky: 1480
Registrován: 24 zář 2009, 20:32
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Typické závady manuálních objektivů

Příspěvekod ouderec » 21 zář 2014, 12:33

H.Windisch - Nová škola fotografie (1960)

Obrázek
ouderec
 
Příspěvky: 467
Registrován: 02 říj 2009, 14:45
Bydliště: Ostrava

Re: Typické závady manuálních objektivů

Příspěvekod Der Anwender. » 22 kvě 2015, 21:07

Ako je to s konštrukciou? Konkrétne mám na inzerát Carl Zeiss Triotar 4/135. Tubus s predným sklom sa pohybuje dopredu/dozadu v smere ohniskovej osi zhruba 1-2 mm.
Der Anwender.
 
Příspěvky: 2
Registrován: 22 kvě 2015, 20:58

Re: Typické závady manuálních objektivů

Příspěvekod Nimrod » 23 kvě 2015, 13:37

Der Anwender. píše:Ako je to s konštrukciou? Konkrétne mám na inzerát Carl Zeiss Triotar 4/135. Tubus s predným sklom sa pohybuje dopredu/dozadu v smere ohniskovej osi zhruba 1-2 mm.
nějak ti nerozumím, kde je chyba. pravděpodobně jde o frontální ostření
Nimrod
 
Příspěvky: 390
Registrován: 11 úno 2014, 16:52
Bydliště: Písek

Re: Typické závady manuálních objektivů

Příspěvekod Krápník » 23 kvě 2015, 16:00

... objektiv se při ostření na min. vzdálenost vysouvá o 22 mm ...

... o 2 mm se směrem k fotoaparátu posouvá prstenec/tubus pro pre-set nastavení clony -:-
--- po jejím nastavení ho vnitřní pružina opět vysune dopředu ...
.(. přední optický člen se samozřejmě při nastavování clony nijak nepohybuje .).

___ :geek: ___ :ugeek: ___ :geek: ___

Krápník
profesionelní kavárenský povaleč
v končinách Divokého bazaru zvaný Old Secondhand
Uživatelský avatar
Krápník
 
Příspěvky: 1780
Registrován: 30 bře 2010, 16:34

Re: Typické závady manuálních objektivů

Příspěvekod Der Anwender. » 29 kvě 2015, 21:12

Jednoducho predný tubus so sklom sa fyzicky hýbe bez ohľadu na zaostrenie, nedrží polohu, objektív pôsobí ako hrkálka..
Der Anwender.
 
Příspěvky: 2
Registrován: 22 kvě 2015, 20:58

Sdílení stránky na sociálních sítích


Zpět na Opravy a údržba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron