Doladění nekonečna

Seznamy servisů a odkazy na stránky

Doladění nekonečna

Příspěvekod kutilka » 29 lis 2017, 11:48

Pokud objektiv s redukcí nedosáhne nekonečna, je třeba redukci soustružením ztenčit.
O kolik?
Změříme přesně nejkratší zaostřitelnou vzdálenost (v).
Ohnisko objektivu v mm na druhou () vydělíme touto vzdáleností v mm a vyjde nám míra, o kolik je třeba redukci ztenčit (Δ).
Δ=f²/v
Totéž platí u objektivů, které mají nekonečno nastavené na distanční kroužek (např. Helios 40). Ubere se z distančního kroužku.
kutilka

Re: Doladění nekonečna

Příspěvekod Nimrod » 29 lis 2017, 18:28

já to ladil čistě měřením síly redukce, protože kolik má mít je snadno dohledatelné
pokud je redukce příliš tenká a je třeba ji zesílit, osvědčilo se mi rozebrání redukce a lepení proužků izolepy na sebe uvnitř redukce na dosedacích plochách. síla izolepy je přibližně 0,05mm
Nimrod

Příspěvekod kutilka » 30 lis 2017, 08:58

On ale každý objektiv nemá úplně přesně doraz na nekonečnu...
Pokud má (aspoň u mne) každý objektiv svou vlastní redukci, stojí mi za to si ji přesně doladit. :)
kutilka

Příspěvekod Nimrod » 30 lis 2017, 17:38

jsme si nerozumněli :-) najdu si, jaká je vzdálenost od světlocitlivého média k bajonetu mého těla a kolik má mít původní bajonet/závit, na který mám objektiv. rozdíl mezi těmito hodnotami musí být roven vzdálenosti dosedacích ploch redukce. a na tento rozměr to pak ladím
ono s počítáním je to složitý. nemám vyzkoušený tvůj vzoreček, ale zkoušel jsem dopočítat, o kolik se musí vysunout ostření, abych zaostřil na určitou vzdálenost, a nikdy mi to v praxi nesedělo. proto už raději nic nepočítám přes vzorečky
Nimrod

Příspěvekod kutilka » 01 pro 2017, 07:05

Ten vzoreček jsem si nevycucal z prstu, je od našich optických výpočtářů z Výzkumu a vývoje jemné mechaniky a optiky v Přerově. ;) :)
Na vzorečku je fajn, že nemusíš znát registrovou vzdálenost - ale to my známe, že? :D
A právě v případě Heliosu 40 (40-2) je nepostradatelný - tedy v případě, že to nechci řešit systémem pokus-omyl...
kutilka

Příspěvekod Nimrod » 01 pro 2017, 13:53

já ani nečekal, že by sis ho vycucal z prstu :-) já to zkoušel dle kulhánkových vzorečků, a nesedělo mi to, no...
Nimrod

Sdílení stránky na sociálních sítích

Zpět na Opravy a údržba