Předválečné velko/středo-formátové objektivy na DSLR

Obecný pokec o focení manuálními skly

Předválečné velko/středo-formátové objektivy na DSLR

Příspěvekod no-X » 22 led 2010, 16:36

Máte zkušenosti? Ke mně se před časem dostaly dva přebastlené původními majiteli na M42 a lišily se docela dost:

Carl Zeiss Jena Tessar 135/4.5 - 1926

kontrast ani ostrost nic moc, i když... nedá se říct, že by produkoval rozplyzlé výstupy, jako dělá novější méně kvalitní optika, kresba tam je, ale ne v detailech... větší problém byl kontrast...

na f/9

Obrázek

100% výřez:

Obrázek

asi nejlepší, co se mi z něj povedlo dostat na plnou díru (bylo třeba hlavně přidat na kontrastu a trochu doostřit) je toto:

Obrázek

vyšší rozlišení: http://img8.abload.de/img/sdim0098h0epw.jpg

Schneider-Kreuznach Xenar 150/3.5 - 1928

Xenar pro mě byl velkým překvapením. Vlastně je to nejostřejší objektiv přes 135mm, který se mi zatím dostal do rukou...

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

plné rozlišení:

Obrázek Obrázek

Jinak tenhle xenar byl dělaný na formát 90x90, takže na zrcadlovce je využit výřez 1/27 plochy, pro kterou byl navržený.... Jestli se mi výhledově nepodaří sehnat slušnou dvoustovku, asi začnu zjišťovat, jestli se před těmi 85 lety nevyráběla i 200-250mm verze :mrgreen:

Zkoušeli jste někdo taky tyhle vykopávky?
Obrázek
no-X

Re: Předválečné velko/středo-formátové objektivy na DSLR

Příspěvekod eurasie » 25 říj 2012, 13:48

Před časem jsem vytáhnul z krabičky starý objektiv Meyer Gorlitz Anastigmat Trioplan 4,5/105 po dědovi.Ten objektiv jsem si kdysi schoval na památku.Pocházi ze starého deskového fotoaparátu 6*9 nebo 6*6 Ihagee,ale nejsem si jistý.Nechal jsem si udělat mezikroužek M30 na M42 a pořídil makroměch.Závěrkový mechanismus je nefunkční a pro jistotu je mechanicky zablokovaný v poloze otevřeno.Opticky je to klasický triplet,výrobou tak z roku 1925-1930.Čočky jsou v perfektním stavu,nepoškrábané a čisté.Podle návodu od kutilky jsem vypočítal sluneční clonu a tu zhotovil z obalu na kinofilmy,shodou okolností měl vnitřní průměr přesně na vnější průměr objektivu.Po nasazení na SONY NEX-5 jsem byl velmi překvapen kvalitou fotografií.Většina je pořízena s clonou 8 až 11,ze stativu,ostření pomocí natahování makroměchu,zvětšení náhledu a detekcí ostrých hran.Fotky ve formátu 3:2 jsou z Canon 450D a fotky ve formátu 16:9 jsou z SONY NEX-5.Posuďte sami.

Testovací fotografie :

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Foto sestavy objektivu a makroměchu Pentacon :

Obrázek
Obrázek

eurasie
eurasie

Re: Předválečné velko/středo-formátové objektivy na DSLR

Příspěvekod Nimrod » 06 čer 2015, 07:46

nedaří se mi to najít a nechce se mi zakládat nové vlákno, tak to nacpu sem. u objektivů s frontálním ostřením se, jak známo, posouvá přední člen vůči zbytku optické konstrukce, což vede mimo jiné k pochopitelnému zhoršené optických vlastností. kdy ale dostaneme tu původní polohu předního členu? když je zaostřeno na nekonečno? je to tak doopravdy vždycky u všech objektivů?
Nimrod

Sdílení stránky na sociálních sítích

Zpět na Praxe a zkušenost s manuálními skly