MC Helios 81N

Obecný pokec o focení manuálními skly

MC Helios 81N

Příspěvekod helps » 22 led 2016, 00:35

Zdravím :)

Jsem čerstvým majitelem tohohle sklíčka a mám na vás zkušenější pár dotazů. Používám objektiv na Nikonu D3300, vlastně kvůli tomu jsem vybrala tohle starší sklo - líbilo se mi, že není potřeba žádná redukce.
První dotaz se týká ostření - asi jako většina nováčků, kteří poprvé vyzkouší manuální sklo, mě trošku šokovalo, že v hledáčku vše vypadá ostře a pak jsem k mému rozčarování zjistila, že zaostřeno vůbec nebylo. Hledáček má indikátor ostření, kterého jsem si teda první den testování vůbec nevšímala :lol: Takže skoro zázrak, že z toho vůbec vzešly nějaké ostré fotky. Připadá mi, že indikátor není až tak špatný, ale samozřejmě není to úplně spolehlivé. Můj dotaz tedy zní, jestli vy ostříte přes liveview a jestli dlouhodobější používání liveview nemá nějaké negativní dopady na foťák? Asi se blbě ptám, ale vždycky když něco cvaknu přes live view, tak to trvá dýl a je to celé takové 'drhnoucí'. Snad mě uklidníte, že se jen zbytečně starám. Nějaké fígle a techniky, které mi unikají, co se týče ostření s manuálním sklem?
Dál by mě zajímalo, jestli někdo máte přímo zkušenost s tímhle objektivem? Můj je z r. 1993 a doputoval přímo z Ukrainy, stav na první pohled jako nový. Co mi ale trochu vadí, že mi připadá v kresbě hodně měkkej. Chápu, že srovnávat ho s novýma objektivama, co se dnes prodávají není asi úplně fér, ale spíš mě zajímají zkušenosti, protože jsem viděla dost krásně ostrých fotek, které s tímhle sklem byly pořízené. Spíš se teda zamýšlím, jestli nedělám něco špatně já. Přiznávám, že jsem hodně snímků fotila na f2 a jestli to dobře chápu, tak to není úplně nejlepší způsob, pokud chci pěkně ostrou fotku :lol: Pokud chci, ale při portrétech zároveň pěkný bokeh, jaké nastavení byste doporučili? Stačí f2.8 nebo by bylo lepší víc přiclonit?
Na závěr budu ráda pokud se se mnou podělíte o vaše zkušenosti či fotky s tímhle Heliosem. Jinak chápu, že se může lišit objektiv kus od kusu, ale i tak mě to zajímá.

Pěkný večer všem :)
helps

Re: MC Helios 81N

Příspěvekod Nimrod » 22 led 2016, 05:27

s tou ostrostí (a kontrastem!) si udělej test. foťák na stativ, zaostři někam (většinou se objektiv chová jinak na blízko a jinak na dálku) a po cloně nafoť snímky. pak je porovnej. uvidíš sama, kde je objektiv ostrý a kontrastní a kde ne. jinak se neboj srovnávat nový se starýma. nedávno jsem dělal tento "test" s dagorem vyrobeným před 110 lety a překvapilo mi, jak je ostrý, byť málo kontrastní (což mi ale nevadí). a vůbec nejostřejší sklo, který jsem na nexovi zatím zkoušel, byl nikkor w 180mm f/5,6, který mohl být z podobného roku jako máš heliose
Nimrod

Příspěvekod helps » 22 led 2016, 08:37

Ok, děkuju. Ten test zkusím a klidně nasdílím výsledek. :) Jen teda nemám stativ, ale když foťák položím třeba na židli, tak by to mělo stačit?
Já se jen trošku bojím, že mám taky nerealistická očekávání. Věc se má tak, že ještě vloni jsem fotila Panasonic Lumixem s 6MPx a koncem loňského roku jsem si konečně dopřála zrcadlovku. Od té doby si to řádně užívám a ne že bych byla "pixel peeper", ale fotku si v Lightroomu vždy řádně zvětším na maximum a koukám, jestli je hezky ostrá. Tak teď nevím, jestli můžu očekávat, že tohle sklo hezky vykreslí oněch 24MPx z D3300 :D Každopádně test provedu a snad se ještě někdo ozve, pokud s ním někdo fotí.
helps

Příspěvekod Nimrod » 22 led 2016, 19:19

pokud neděláš výřezy, tak je podle mě zbytečný zkoumat snímky při 100% zvětšení, reálně je to k ničemu. podstatně důležitější je charakter skla, aby ti sedělo, líbilo se ti, jak se chová. ostrost je od jisté míry pro mě jedna z nejméně důležitých vlastností objektivu
Nimrod

Příspěvekod krteczech » 23 led 2016, 02:42

Pro přesné zaostření jedině Live View. U některých světelných skel funguje indikace zaostření jinam. Už se to tu kdysi řešilo. Mě tohle dělával Jupiter 9. Takže jsem přestal kupovat redukce s čipem, nemá to cenu.
Také doporučuju pořídit stativ! Je to pomalu důležitější věc než nějaká zrcadlovka.
krteczech

Příspěvekod helps » 23 led 2016, 11:28

@Nimrod Asi máš pravdu, nejspíš to zbytečně řeším. Výřezy občas dělám, ale už jsem dělala výřez i z fotek pořízených Heliosem a není to žádná tragéfie. Taky jsem znovu koukala na fotky jiných lidí, kteří tímhle sklem fotí a po pozornějším zkoumání jsem musela uznat, že ani jejich fotky na otevřenou díru nejsou zrovna ostré jako břitva. Navíc jak říkáš, uznávám, že důležitější jsou jiné charakteristiky. Kromě chr. aberace při f2 mě ten Helios vyhovuje :)

@krteczech Díky. Už se s tím začínám smiřovat, že LiveView bude jediná volba. Respektive hledáček mi taky zaostří +- přesně když sleduju indikátor ostření, ale zajímavé je, že to funguje jen na krátké vzdálenosti. Čím vzdálenější je subjekt, tím hůř ostří (a to mi připadá, že platí i u LiveView). Stativ určitě plánuju neboj, ale fotím hodně venku, příroda, psi atd.... Takže nevím jak moc bych ho při výletech a procházkách využila?! Každopádně hodit se bude, mám ho na seznamu ;)
helps

Příspěvekod Belco » 24 led 2016, 18:20

Nikony rady D3XXX su to najhorsie na manualne ostrenie cez hladacik, co Nikon má. Malý a malo kontrastny hladačik, ked to nie pentaprismaticky hranol, ale iba lepene zrkadlo. Nevadí, preto odporucam statív a ostrenie cez LV. Treba si uvedomit ze pri clone f2 aj male pohnutie fotakom spôsobi rozostrenie a zaber ujde mimo rovinu ostrosti. Vlastnost vsetkych svetelnych objektivov na plnej diere, to chce len cvik a hlavne robit viac snimok, jedna urcite vyjde.

Tento helios je na plnej diere naozaj mäkší ako napr originalny Nikon 50 f1,8. Dá so to ale pekne korigovat pri postprocese doostrenim a zvysenim kontrastu. No treba sa s tym pohrat, nič nárocne.
Belco

Příspěvekod helps » 24 led 2016, 22:15

Díky za rady :) Myslím, že to nakonec půjde a zvyknem si na sebe. Je to jen hodně nezvyk a určitě to bude chtít cvik. Tady jsou nějaké první pokusy, jak jinak první model co se namane je pes :lol:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
helps

Příspěvekod kutilka » 25 led 2016, 06:55

Belco píše: ...preto odporucam statív a ostrenie cez LV.

Podotýkám, že pro 100% výsledek je dobré použít při LV digitální lupu. Tak zaostřuji se Sony NEX i s Heliosem 1,5/85. Je to jen o cviku... :)
kutilka

Sdílení stránky na sociálních sítích

Zpět na Praxe a zkušenost s manuálními skly