antireflex

Obecný pokec o focení manuálními skly

antireflex

Příspěvekod Nimrod » 15 úno 2015, 19:50

antireflex byl vymyšlen z toho důvodu, že na rozhraní vzduch/sklo se odrazí kolem 5% světla, zbytek projde. pokud je víc čoček (skupin), o to míň světla projde, klesá kontrast a kdesi cosi. to je sice hezký (a někomu může mírně nižší kontrast přijít vhod), ale jaký je vliv antireflexu při focení proti slunci, či jinýmu silnýmu zdroji světla? jsem celkem nerudný z těch "koleček" (flare, tomu říkaj, tuším), jenž se zobrazují směrem od zdroje. čím složitější optická soustava, tím jich je víc (mám dojem, že to je podle počtu skupin, alespoň jsem to tak vypozoroval). a teď teda k jádru věci. nějakou chvilku jsem fotil s tessarem bez vrstev a byl naprosto skvělej se sluncem v záběru, nikde žádný tyhle mrchy. jen bylo třeba dávat bacha na světlo dopadající šikmo na přední čočku, to hodně klesal kontrast, ale není to problém odclonit. no a nedávno se mi dostal do ruky jiný tessar, s vrstvou, a podle rychlého testu s čelovkou už ty mrchy dělá, byť malý. je na vině antireflexní vrstva, nebo je to nepatrně jinou konstrukcí (f/4,5 versus 3,5), či jsem měl s tím bez vrstev jednoduše štěstí na podmínky?
Nimrod

Re: antireflex

Příspěvekod Nimrod » 22 úno 2015, 09:12

hmmm... tak jsem se dočetl, že ty kroužky vznikají odrazem světla uvnitř objektivu, a jelikož antireflex omezuje reflexy, tak omezuje i kroužkování. tak proč to na starym není? nebo to tam je, jen díky tomu, že nemají o moc rozdílnou barvu jak scéna za nimi (jinak mají kroužky barvu přibližně antireflexu), je nevidím? je fakt, že tessar když už, tak udělá jako by paprsek a v něm klidně můžou být schované...
Nimrod

Sdílení stránky na sociálních sítích

Zpět na Praxe a zkušenost s manuálními skly