Redukce Pentacon Six - Alpha / EOS

Obecný pokec o focení manuálními skly

Re: Redukce Pentacon Six - Alpha / EOS

Příspěvekod Nimrod » 21 úno 2016, 06:15

ještě si dovolím jednu věc, ale pravděpodobně je to ok. při shiftu by mohlo docházet k různým defektům způsobeným mikročočkami. těch 12mm ale snad je ok, když canonní skla mají také i těch 12mm... při tiltu to pochopitelně nevadí
Nimrod
 
Příspěvky: 400
Registrován: 11 úno 2014, 16:52
Bydliště: Písek

Re: Redukce Pentacon Six - Alpha / EOS

Příspěvekod Louis de Bussy » 21 úno 2016, 20:56

Zodiak je rybí oko, ale jen na Pentaconu. Na A99 to bude obyčejná třicítka. Musel bych nasadit 16 mm, abych dosáhl srovnatelného ohniska jako na P6. Je to jen odhad. Rozměry, a tedy přesný crop neznám. Nebo nebude?

Zkusil jsem jen tak narychlo porovnat Flektogon 50/4 se Sigmou 50/1.4 EX DG HSM. A je mezi nimi rozdíl (i v jiných ohledech). 50 != 50. Sigma je viditelně šírší. Zodiak na tam bude, nebo může být, obdobně. Soudil jsem, že 30 mm je pořád stejných 30 mm bez ohledu na velikost plochy čipu nebo filmového pole, a liší se to, co dostaneme. Proto je Zodiak rybí oko na P6. Analogicky dojde k dalšímu posunu "rybosti" na APS-C. Aby to nebylo tak jednoduché, úhel pohledu (při stejném ohnisku) se může z konstrukčních důvodů mezi různými objektivy lišit. Někde jsem to kdysi četl (dpreview?). Teď nejsem schopen to doložit.

"Remember, a wide-angle lens on a medium format camera becomes a normal lens on a full frame SLR and slight telephoto on APS-C. So you’d need a medium format Ultra-wide lens to convert to a wide-angle APS-C." [Ian Freedman]


Pokus pro to svědčí. Abych se dobral nějakých exaktních výsledků, musel bych srovnat Flektogon, Sigmu a CZ Vario Sonnar 24-70 f/2.8 ZA SSM. Pak bych mohl srovnat angle of view a odhadnout ekvivalent Flektogonu na FF.P6 adaptéry vychází levněji než specializované TS objektivy, a můžu si na to nasazovat co chci. Na druhou stranu TS jsou od 24? mm, +/-12 mm a +/-8.5 deg. Patrně mají lepší antireflex. Co má nebo nemá smysl, to od stolu nepoznám.

Pokusím se srovnat obě řešení ...
- 30 vs 24 mm min. ohnisko
- 11 vs 12 mm shift
- 8 vs 8.5 st. tilt

Dále
- (sporná?) variabilita vs vše v jednom objektivu bez redukce / "výběr" objektivů a všechny TS vs jeden objektiv s daným ohniskem.
- cena ve prospěch zodiaku.
- rotace 360 st. obou adapterů P6-Alpha.
- TS adaptery z Ukrajiny (riziko DPH, nestabilní země).
- mně neznámá variabilita nebo stabilita kvality výroby zodiaků.
- P6 jen MF. Ale to není podstatné. AF TS objektivy pro A-mount stejně nejspíš nejsou.

Jak velkou roli hrají ten jeden mm a půl stupně? Více adidas jsou asi jen domácí TS objektivy.

"Many tilt lenses, such as the Arax T/S shown above, cannot tilt more than about 8 degrees."

"Most tilt lenses are 35mm or longer. Samyang’s promised 24mm T/S lens (see below) will be the widest T/S available when it’s released." [Ian Freedman]
Jestli je na mě Sonnar moc dlouhý, to poznám, až to zkusím. Ještě mám Biometar 80/2.8. A moc zajímavý objektiv s ohniskem mezi nimi je Meyer-Optik Görlitz Orestor 135/2.8.

"Your best bet is to buy a Pentacon 6 adapter." ... "Or take a step up and find yourself a surprisingly affordable 80mm Zeiss lens. [Ian Freedman]"


A to na přetřes nepřišla optická kvalita skel a pocit (feeling) z nich. Jen a jen výsledek se počítá. Jakýsi součet stroje a člověka.

M
Uživatelský avatar
Louis de Bussy
 
Příspěvky: 7
Registrován: 14 dub 2013, 09:29
Bydliště: ~ Kolín

Re: Redukce Pentacon Six - Alpha / EOS

Příspěvekod Nimrod » 21 úno 2016, 22:00

zodiak bude rybí oko vždycky, jen z něho budeš mít výřez. to znamená, že zdaleka nezaznamenáš 180°, ale furt bude mít zkreslení jako svině
samozřejmě že ohnisková vzdálenost je fyzikálně daná vlastnost objektivu, formát na to nemá vliv. jenže málo kdy je padesátka přesně padesátkou, může to utíkat i o několik milimetrů na obě strany. bylo by složité a zbytečné se co nejpřesněji strefovat do nějakých zažitých čísel
jasně že adaptér bude vycházet levněji. najdi si optický schéma moderních širokých objektivů a porovnej s flektogonem. tam je hlavní rozdíl. a zapomněls na 17mm canona, který vykreslí i digitální stěny a je to tak nejširší sklo pro ně :-)
já mohu mluvit pouze za sebe. tohle je ale subjektivní věc, jaký má kdo oko, co fotí a jak to fotí. od toho se odvíjí nejen ohnisková vzdálenost, potřeba shiftu/tiltu a jejich velikost, ale i jaks naznačil charakter skla. a nejlepší řešení je to vyzkoušet
Nimrod
 
Příspěvky: 400
Registrován: 11 úno 2014, 16:52
Bydliště: Písek

Re: Redukce Pentacon Six - Alpha / EOS

Příspěvekod Louis de Bussy » 21 úno 2016, 23:21

Jsem rád, že jsem se ve svých závěrech nemýlil. Až na jeden. Míra zkreslení je dána vnitřním uspořádáním optiky objektivu. Jak jinak. Středoformát se tedy v tomto proti FF odlišuje při stejném ohnisku přímo brutálně. Přinejmenším u širokých obj. To jsem si neuvědomil. Nevěděl. 30 mm středofomátový objektiv tak nemá pro shift valný smysl. Znamenalo by to "zbavit se" jedné deformace, a další se snažit řešit v sw. Zadání nemá řešení. Ano, vyzkoušet si to by bylo nejlepší. Ale já takovou možnost nemám. Pak se můžu težko rozhodovat, jaké řešení zvolit. Asi se na to vybodnu. Alespoň zatím.

Nezapomněl. Neznám ho.
Uživatelský avatar
Louis de Bussy
 
Příspěvky: 7
Registrován: 14 dub 2013, 09:29
Bydliště: ~ Kolín

Re: Redukce Pentacon Six - Alpha / EOS

Příspěvekod Nimrod » 22 úno 2016, 06:29

a klasický adaptér na sixe máš? nevím, jak bys jinak zkoušel fleka... nicméně pokud ano, tak si můžeš o tom udělat obrázek sám, jestli se ti líbí charakter skel a jestli by měly smysl pohyby (nebo jestli je vůbec budeš tahat ven). pokud ho nemáš, určitě by se tu našel někdo, kdo by ho měl a byl ochotný ti ho na chvilku pujčit...
Nimrod
 
Příspěvky: 400
Registrován: 11 úno 2014, 16:52
Bydliště: Písek

Re: Redukce Pentacon Six - Alpha / EOS

Příspěvekod Louis de Bussy » 22 úno 2016, 22:45

Ano, standardní adaptér mám (jen alpha mount). Na seriozní seznámení se teprve chystám. Ale co jsem si zatím zkusil, tak se mi líbí. Některé více, jiné méně. Líbí se mi i to málo, co jsem viděl z toho Zodiaku.

Pohyb rozhodně zkusím. A nejen ten. (určitě parkur/skok, portrét, čokl, arch./chrám, možná reportáž/video)
Zkoušet budu i samotný Pentacon.


Teď jsem spekuloval nad T/S adaptéry. Už už jsem myslel, jak bych rozumně sfouknul tilt/shift. To si bohužel nevyzkouším. "Naslepo" jsem byl ochotný jít do P6 skel s adaptéry. A to ještě ne jen tak.
Uživatelský avatar
Louis de Bussy
 
Příspěvky: 7
Registrován: 14 dub 2013, 09:29
Bydliště: ~ Kolín

Sdílení stránky na sociálních sítích

Předchozí

Zpět na Praxe a zkušenost s manuálními skly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron