Vývoj cen manuálních objektivů

Obecný pokec o focení manuálními skly

Vývoj cen manuálních objektivů

Příspěvekod regulus » 04 pro 2009, 02:40

No a jsme tak trochu u jádra pudla, ještě před několika lety byly veškeré M42 objektivy ve své podstatě neprodejné bazarové zboží za pár šupů. Vehementně se tvrdilo, že je nelze použít na digitální foťáky, bazary to pomalu nebraly ani do komise. Najednou se objevily redukce a jejich cena až neúměrně stoupla. Pokud vezmu v potaz produkci z NDR tak CZJ Flektogon 20/2,8 se běžně pohybuje nad cenou 200 EUR a to není nic moc Hi-Fi a zmiňovaný CZJ Pancolar v lepším přípdě směle atakuje hranici 400 EUR. Na německém E Bay se lze setkat i s objektivy tzv. servisovanými, čili po generálce, jenže věřte tomu. Pokud se zamyslíme nad cenou 20-30 let a často i víc starýho manuálního skla který je pravda opravdu skleněný a dělaný s jakousi fortelností , jenže s určitými nevýhodami při používání na nových DSLR fotoaparátech, z nichž jako zásadní vidím nutnost redukce expozice a to ještě jen odhadem nebo podle histogramu, tak v okamžiku, kdy se cena byť kvalitního objektivu vyšplhá k částce několika tisíc nebo dokonce atakuje hranici 10 tisíc korun, tak se nutně musím zamyslet nad tím, jestli není lépe investovat do kvalitního objektivu výrobce mého foťáku, případně levnější varianty od alternativního výrobce, částku třeba dvojnásobnou která však bude fungovat bez zmiňovaných problémů. Osobně vycházím, z toho co mám nebo spíš co jsem měl na kinofilmovou zrcadlovku, pravda bych některé objektivy (Pancolar MC 80/1,8 patří mezi ně) klidně koupil, ale nejspíš za trochu jiné peníze než se dnes prodávají. Pokud tak sleduji Aukro, E Bay a různé inzerce, tak si z toho někteří jedinci udělali docela solidní bussines. Koupí od lidí co nevědí za pár šupů a draze prodají na aukcích a inzertních serverech. Osobně se domnívám, že se jedná o prvotní nadšení a ceny manuálních objektivů se dostanou do cenové relace kam patří, čímž nemyslím, že je bude možno koupit za pár šupů, ale cena bude odpovídat kvalitě a použitelnosti.
Praktica MTL 5, Canon EOS 50D
Pentacon 2,8/29, 1,8/50, 2,8/135, 4/300
Jupiter 4/200
Canon EF 3,5/35-70
regulus

Re: Carl Zeiss Jena Pancolar MC 80/1.8

Příspěvekod ouderec » 04 pro 2009, 09:02

Cítím to stejně jak napsal Regulus:
(.... Osobně se domnívám, že se jedná o prvotní nadšení a ceny manuálních objektivů se dostanou do cenové relace kam patří, čímž nemyslím, že je bude možno koupit za pár šupů, ale cena bude odpovídat kvalitě a použitelnosti....)
Už aby to bylo.
Jinak já jsem před rokem kopil Flektogon 20/2,8, cena něco málo pod 4000,- fotky mi z toho lezly dost divný, prodal jsem za stejno, a za 6 000 koupil jetej Canon 20/2,8 který dělá hezčí fotky a má hodně rychlý USM ostření.
No jo starý objektivy zařínají být v módě, jako ostatně skoro každý retro. To přejde a bude líp.
Přeji pěkný den,
ouderec

Příspěvekod no-X » 04 pro 2009, 13:40

Flektogon 20/2.8 je myslím nejhorší možný příklad. Retrofokální designy šly ve vývoji za posledních 20-30 let nejdál. Cenu tohohle objektivu dělá kombinace značky, světelnosti a ohniska. Zacloněné moderní objektivy dají lepší výsledek, než zmíněný flektogon, ale na plnou díru není horší, než Sigma 17-70 - možná i trochu ostřejší.

Ceny manuálních skel rostou navzdory všemu. Předpovídalo se, že s příchodem nových skel Zeisse spadne cena původních C/Y modelů, které chodí za velké peníze - nestalo se. Čekalo se, že s rozšířením relativně levného manuálního Samyangu 85/1.4 spadne cena portrétních Pancolarů a Biotarů - nestalo se, jdou stále nahoru.

Důvod je v tom, že těchto objektivů je omezené množství, víc už jich nikdy nebude a poptávka převyšuje nabídku - i za současné ceny se prodá vše. Když si dneska člověk koupí nový AF objektiv, tak v okamžiku, kdy ho zaplatí, je jeho cena na 50-70%. Když si člověk koupí MF objektiv (a neudělá botu), může ho obratem prodat za stejnou cenu a pokud ho bude rok používat (případně ví, kam prodat), může si ho užít a vydělá na tom ještě víc, než kdyby ty peníze ležely na účtu.

Když si uvědomíme, že ty objektivy, po kterých je poptávka, se produkovaly prakticky jen pro Německo (Zeiss Oberkochen), bohatší lidi z východního bloku (Zeiss Jena, některé ruské kousky) a Japonce (Asahi, Nikkory), tak těch objektivů opravdu není nazbyt vzhledem k tomu, že zájem projevuje celá USA, Evropa a za poslední rok se zbláznili i Číňani, kteří skupují německou optiku ve velkém, protože po ní neskutečně vzrostla poptávka mezi jejich sběrateli. Vzhledem k cenám a množství, za jaké je Číňani berou, cena dolů prostě jít nemůže.

Tohle dění (a především vývoj cen) dlouhodobě sleduju přes dva roky a pokud pominu lokální cenové excesy japonské optiky u nás předtím, než Čechoslováci začali chodit na ebay, tak ceny dolů nešly nikdy. V některých obdobích se růst cen pozastaví, ale pak to jde zase výš. Pokud někdo něco chcete, doporučuju koupit a nečekat víc než pár měsíců.

Pokud jste to zaregistrovali, cena MF skel je snad to jediné, co šlo během krize nahoru :roll:
Obrázek
no-X

Příspěvekod regulus » 04 pro 2009, 21:33

no-X - asi máš pravdu i když abych pravdu řekl, mi to nějak moc nejde do palice. Tvoje teorie o sběratelích mi tak docela nesedí. Tyto objektivy nejsou zase až tak stará záležitost aby to mělo nějakou sběratelskou hodnotu, možná některý vyjímečný kousky. Kdyby bylo tolik sběratelů fotokrámů, tak musí zákonitě vyletět s cenou i měchový fotoaparáty, jejichž cena (aspoň těch relativně běžnejch) se ve svý podstatě nehýbe a ve své podstatě není nikterak závratná a přitom těchto fotoaparátů bylo nejspíš vyrobeno míň než objektivů se závitem M42. Já za vším spíš vidím to, že je to díky redukcím levná alternativa k standartním objektivům, prostě za relativně málo peněz, zvlášť v některých případech, relativně hodně muziky. No a další věcí je to, že kdybychom se na to soustředili a opravdu to sledovali a pátrali, tak některé konkrétní objektivy (výrobní číslo bývá zpravidla na fotkách vidět nebo je i uváděno) jsou na různých aukcích velmi častými návštěvníky, otázkou je, jestli díky spekulacím prodejců nebo proto, že se jedná o nepovedenej kousek, ale vzhledem k tomu, že prodávající většinou bývá člověk, co té fototechniky prodává mraky, tak je naprosto jasné odkud vítr fouká.
Samozřejmě, každej dělá co umí a je to otázka poptávky a nabídky. Možná máš pravdu, že to půjde ještě nahoru, možná ne, to se uvidí. Faktem je že se Pancolary 80/1,8 MC za 400 a víc Euro na německým E-Bay motají už hezky dlouho a nikdo se moc do jejich koupě za tyhle peníze nehrne, dva kousky tam už pendlují minimálně od září.
Z druhé strany docela chápu, že Pancolar 80/1,8 je v kurzu, opravdu je to vyjímečně vyvedenej objektiv, nikdy jsem ho neměl, ale měl ho před lety jeden můj kamarád a fotky z něj byly luxusní. Z druhé starny je pravda, že tento objektiv nebyl až tak moc rozšířenej, myslím že za komančů stál na tehdejší poměry docela balík, cenu si už ani přibližně nevzpomenu. Tohle vše patrně určuje jeho cenu a docela by mne zajímalo přímý srovnání nějakýho běžnýho kousku s např. EF 85mm f/1.8 USM, s EF 85mm f/1.2L II USM to pochopitelně nemá cenu, protože je to objektiv za 50 tisíc.

Jinak se asi dá říct, že ceny manuálních skel kopírují jejich rozšířenost, nejběžnější 50mm, 35mm a 29mm se pohybují v relativně přijatelných cenových relacích a zmiňovaný Flektogon 20/2,8, jako hodně širokoúhlý sklo na full frame, který už tak rozšířený nebylo, se už cenově drží dost vysoko. U dlouhých skel se cenově na slušné úrovni drží Pentacon 135/2,8, taky býval docela dost běžný. Mám na mysli skla z NDR, protože ty japonský u nás moc rozšířený nebyly.
Praktica MTL 5, Canon EOS 50D
Pentacon 2,8/29, 1,8/50, 2,8/135, 4/300
Jupiter 4/200
Canon EF 3,5/35-70
regulus

Příspěvekod no-X » 05 pro 2009, 00:20

Mluvím o sběratelích objektivů, ne o sběratelích fototechniky. A skutečně to tak funguje, stačí se podívat na nějaké zahraniční fórum, případně jejich weby. A sám do té definice více-méně spadám taky. Kopice objektivů a stará těla buď žádná, nebo taková, která v kombinaci s objektivem mají jako celek vysokou cenu (např. Asahiflexy, Icony, VP Exacty...). Těla jsou pro sběratele objektivů nepotřebná - když si objektiv chce vyzkoušet, stačí DSLR s redukcí.
Obrázek
no-X

Re: Vývoj cen manuálních objektivů

Příspěvekod delfyn » 06 led 2015, 15:59

Ještě jste zapommněli (pokud jsem to nepřehlédl) na bezzrcadlovkáře- sem se řadím já:) mám Sony Nex a u něj výrobce není schopný dodat slušný levnější objektiv, ty základní bez korekcí hrůza. Takže buď 19,30,60 Sigma ART a nebo staré MF skla.

Dobře beru je to z roku 2009 :lol:
Naposledy upravil delfyn dne 29 led 2015, 12:23, celkově upraveno 1
delfyn

Re: Vývoj cen manuálních objektivů

Příspěvekod Krápník » 24 led 2015, 15:04

delfyn píše:___ Ještě jste zapommněli (pokud jsem to nepřehlédl) na bezzrcadlovkáře ___

... pokud se nepletu -?-
--- tak Olympus E-P1 byl oznámený někdy v půlce roku 2009 a NEX-3/5 o rok později ...
.(. tolik k úvahám z prosince 2009 .).

___ ;) ___ :?: ___ ;) ___

Krápník
profesionelní kavárenský povaleč
v končinách Divokého bazaru zvaný Old Secondhand
Krápník

Sdílení stránky na sociálních sítích

Zpět na Praxe a zkušenost s manuálními skly