Koutek dálkoměrného magora

Obecný pokec o focení manuálními skly

Koutek dálkoměrného magora

Příspěvekod renek337 » 15 bře 2014, 14:01

Premisou jest, že Live view je nuda a baví mě fotit na dálkoměry, toho času z nedostatku času vyvolávat na Leicu M8. Až budu velký a budu mít čas, koupím si M6 a kilometr Tri-Xu a budu spokojený. Zatím takto.
Další premisa je, že jsem blázen. Proto mi projde spousta věci, třeba předělávání divných objektivů aby ostřily přesně na dálkoměru.
Nějaké ty Jupitery 8 a 3 jsou nuda, na Jupiteru 9 jsem si trochu nabil ústa, resp.povedl se mi pouze v omezeném rozsahu, takže jsem si pak pořídil redukci Contax-Leica M a Kievového Jupitera 9.
Teď mne ale chytla jiná věc, a to padesátky.
Zatím mám zdálkoměrněný Xenon 5cm f2, Trioplan 50 2.9 a čerstvě i Pentaxí padesátku 1.4. Podmínkou úspěšného zdálkoměrnění je, že to ostří přesně vzhledem k dálkoměru skrz celý rozsah ostření.
Fotky objektivů a z objektivů budou následovat v příštích dnech:-)
renek337

Re: Koutek dálkoměrného magora

Příspěvekod Marten264 » 15 bře 2014, 16:46

Jo, super na fotky se těším.
MOG-Orestor 135/2,8,Trioplan 100/2,8,Oreston 50/1,8,Lydith 30/3,5, Jap. Revuenon 55/1,7,55/1,4,28/2,8,Yashinon 75-230/4,5, CZJ Flektogon 35/2,8,Tessar 50/2,8 T, USSR Tair 35 300/4,5, Jupiter 37A, 11, Leica TELYT 180/3,4,
Marten264

Příspěvekod renek337 » 07 kvě 2014, 23:53

Tož. Po několika natáčeních konečně dokumentuji:
Trojička zdálkoměrněných padesátek - Xenon, Trioplan, Meritar. Meritar není až tak zajímavý, uvažuju o jeho náhradě dalším Xenonem, který by měl být v lepším stavu a i s výměnnou přední čočkou co dá 80/4 místo 50/2. Tam můžu sice asi na nějaké dálkoměrné spřažení zapomenout, ale od toho máme bezzrcátka s Live View. Jen mě to focení s nimi tolik nebaví, jsem postižen mouchou čumění do dálkoměrného hledáčku.

Obrázek

Plus ještě Retina-Xenon 50/2, původně z Retina Reflexu, po zkonstatování že zachovat původní tělo je nad moje síly jsem zjistil, že poměrně hezky pasuje do těla Industara 61. Clona tedy je ponechána Industaří, čočku přední skupiny i přes světelnost Industarovu 2,8 nestíní, přední a zadní skupinu jsem vsadil místo Industařích čoček. Za poskytnutí plesniváka děkuji Krápníkovi a panu Verybiglobo :)

Obrázek

Obligátní Trioplaní fotky; kroužky jsou, Alles in Ordnung.

Obrázek Obrázek

Fotka z Retina-Xenonu, zaujal mne ústup ostrosti směrem od středu, musím vyzkoumat zda je to prohnutou rovinou ostrosti, zatím to vypadá že nikoliv a nebo je prohnutá hodně, podobnou věc mi dělá i Xenon 50 1,9.

Obrázek

Pentaxe jsem dokopal do stádia, kdy mi ostří v celém rozsahu přesně. A dorazil i Rokkor 50 1.4, o zábavu je postaráno.
renek337

Příspěvekod karcer » 09 kvě 2014, 07:56

Šikovnej pán . . klobouk dolů :ugeek:
Panove z Yale radi co na "blbejsi naladu". Co tahle vice zkoumat jak na Special K reaguje mozek zdravy a ve vyssich dávkách? 16:35min to nejdulezitejsi.. http://tinyurl.com/j7dhsx3 http://tinyurl.com/jgntfxh http://tinyurl.com/hl4dvfz
karcer

Příspěvekod Krápník » 18 kvě 2014, 13:46

Obrázek

... po osobní kavárenské inspekci mohu potvrditi že dálkoměrný bastlíř bastlí co to dá !!!
.(. až všude kolem kočičí chlupy létají .).

___ :mrgreen: ___ :ugeek: ___ :mrgreen: ___

Krápník
profesionelní kavárenský povaleč
v končinách Divokého bazaru zvaný Old Secondhand
Krápník

Příspěvekod delfyn » 16 led 2015, 11:15

Mám dotaz Vzhledem k tomu, že jsem takový objektiv nedržel v ruce, jak je připevněn k závěrce a jak závěrka k foťáku?
Obojí závit, s tím že závěrka k foťáku nějakou matkou? Závity jsou 25mm nebo 35mm nebo.... Jsou stejné jako něco současného např. C mout, mikroskop?
delfyn

Příspěvekod dropsyy » 22 dub 2015, 14:38

Moc pěkné počiny.. zbastlit si nějaký ten objektiv pro své ruské dálkoměry z řad jiných mne napadlo ve chvíli, kde jsem získal krásný objektiv Openar 45/2. Ale že mi bylo líto do něj sahat, raději jsem pořídil originál Opemu a mám holt o dálkoměr víc. Nicméně myšlenky jsem se nezbavil a oblíbený trioplan dát na dálkoměr je myšlenka moc hezká. Dva vykuchané industary 61 doma mám. Otázka zní, jak je to s usazením a odladěním toho závěrkového objektivu. Jelikož digitální dálkoměr nemám, metoda pokus-omyl nebude moc efektivní. Poradíte ? Děkuji.
Robert
dropsyy

Příspěvekod renek337 » 01 kvě 2015, 15:43

Nejde jen o usazení, je potřeba i vypodložit přední skupinu, aby se ohnisková vzdálenost dostala na těch 51.6mm pro Leicu, resp. 52.3mm pro rusáky a Contax dálkoměr a potom to ostřilo přesně. Po podložení přední skupiny je potřeba celé sklo vypodložkovat aby sedělo nekonečno Industarovo s nekonečnem Trioplanovým. Usazení je z toho ta nejjednodušší věc - pokud je to sklo ze sklopky, tak není nic jednoduššího, než vhodnou zadní objímku z téže sklopky vpravit do Industarova těla a do ní sklo zašroubovat. U Altixů, M42 a podobných více nastrojených skel nevím, to jsem v ruce raději neměl.
Absence digitálu je v tomto trochu problém, magor jsem tím že to všechno zkouším tak dlouho dokud to nefunguje... Ale mohl bych přenechat Trioplana již hotového v dálkoměru za díly na jeho výrobu a třeba nějaké sklíčko k tomu, co já vím... Ale tak jako já upravuju ruské padesátky na Leicu, tak by možná potřebovala Leikově seřízená padesátka úpravu na rusáka. A prý na to seřizování na filmová těla dobře funguje matnice nalepená zezadu za závěrku.
renek337

Příspěvekod Krápník » 01 kvě 2015, 16:02

... hrom do poličky -!- na závěrku nic nelepte !!!
... matnici položte matnou plochou na dráhu (do roviny) filmu ...
.(. ovšem mnohé dálkoměry nemají odklopná záda .).

___ :!: ___ :roll: ___ :!: ___

... osazení Trioplanu ze sklopky (předpokládám 75 nebo 105 mm) do těla dálkoměrné padesátky
se mi pro použití na dálkoměru reálným nejeví - pouze při použití live view na digitálu ...

... jediné co mi dává smysl je nahrazení celého optického bloku jiným o stejné ohniskové vzdálenosti
a podložkami či jinými úpravami zaostřit novou optiku na helicoidu nastaveném na nekonečno ...
... takže pokud by se vzal 50mm Trioplan a jeho ohnisková vzdálenost by se sladila s původní optikou "dárce těla" - proč ne -?-
--- ale s běžným vybavením domácích kutilů si to nějak nedovedu představit (ani co takto přebastlené ohniště vykreslí) ...

... rozdíl mezi německými a rusáckými dálkoměrnými systémy je (dle mého) ve stoupání závitu přenášecího/dálkoměrného helicoidu -:-
--- proto u nich dochází k odlišnému přenosu na rameno/páku dálkoměru ve fotoaparátu ...
.(. důvod proč lze tyto nekompatibilní sestavy seřídit pouze na jednu vzdálenost a od ní se zaostření "rozjíždí" .).
... délka posunu přenášecího/dálkoměrného helicoidu při ostření mezi např. 1 m a nekonečnem musí být u všech objektivů/ohnisek stejná !!!
.(. jinak si nedovedu představit jak by mechanika optického dálkoměru mohla jednoduše pracovat .).

... proto mají opticky totožné objektivy pro zrcadlovky a dálkoměry
(např. Jupiter-9 85/2) u dálkoměrných modelů (oproti jednoduchým zrcadlovým) dvojí helicoid -!-
-:- "ostřící" posouvá celou optikou dopředu/dozadu a "přenášecí/dálkoměrný" koriguje posuv na vzdálenost stejnou pro všechna ohniska ...
.(. se vzrůstajícím ohniskem se "ostřící posun" mezi 1 m a nekonečnem prodlužuje .).

... pokud se mýlím - tak mne (nep)opravte !! pouze odhaduji jak by to asi tak mělo fungovat ...

___ :ugeek: ___ :?: ___ :ugeek: ___

Krápník
Naposledy upravil Krápník dne 02 kvě 2015, 11:58, celkově upraveno 1
profesionelní kavárenský povaleč
v končinách Divokého bazaru zvaný Old Secondhand
Krápník

Příspěvekod renek337 » 02 kvě 2015, 11:10

S tím lepením jsem se špatně vyjádřil, měl jsem na mysli přiložení matnice na místo kam dosedá film, a abych jí tam nemusel pořád držet, tak jsem jí tam upevnil kouskem lepicí pásky po každé straně...

Sklopkové trioplany jsou i 5cm, právěže, a ty jsou pro adaptaci nejlepší:
http://thumbs1.picclick.com/d/l400/pict ... ioplan.jpg

Vzal jsem teď proti sobě starý Leitz Summar a Industar 61, Industar 50 a Jupiter 8 a mezi metrem a nekonečnem se kroužek pro dálkoměr vysunul úplně stejně... A přesto Jupiter na Leice ostří mimo a musí se rovnat.

Dvojhelicoidy jsou zvláštní případ, tak se u skel co nejsou normálního ohniska, tj. jde vzít pohyb z helicoidu co posouvá optický blok, převádí zaostřená vzdálenost na pohyb právě té padesátky, tam ve při nejsme, u kratších ohnisek pak rozdíl mezi rusákem a nerusákem není tak výrazný, seřídit Jupitera 9 v LTM pro Leicu se mi naopak nikdy nepodařilo dokonale.
renek337

Sdílení stránky na sociálních sítích

Další

Zpět na Praxe a zkušenost s manuálními skly