Doporučte sklo

Obecný pokec o focení manuálními skly

Re: Doporučte sklo

Příspěvekod Krápník » 02 srp 2015, 13:40

... 21mm Biogon od Zeisse jsem na NEXovi vyhodnotil jako naprosto příšerný ...

... staré "dvojkové" širokáče většinou dost aberují a např. Zuika mají "neklidný" bokeh ...

___ :geek: ___ :ugeek: ___ :geek: ___

Krápník
profesionelní kavárenský povaleč
v končinách Divokého bazaru zvaný Old Secondhand
Krápník

Příspěvekod Nimrod » 02 srp 2015, 13:47

jo, četl jsem, že biogon se na digi zrovna moc nepotýká se slávou, ale vlastně nevím proč..?
bokehu se bojím i u jiných, ale neznám, neměl jsem a nemohu porovnat. a posuzovat bokeh jen na základě fotek na webu se mi moc nechce, pokud tam není srovnání s jiným sklem za stejných podmínek
ca je mrcha. zrovna u mých dvou nikonů (1,8/50 series e a 4,5/300 ed-if) už je občas pro mě hodně na hraně až fous za ní, ale naštěstí to není moc častá situace
Nimrod

Příspěvekod Nimrod » 04 srp 2015, 15:12

tak biogon je haněn jen kvuli slabším rohům na plnou díru, nebo je v tom i něco jiného? on mi láká, jak je to klasický sklo, ale asi nemám moc šancí ho sehnat do limitu
co tak čtu a koukám, vidím to asi na nikkora 28mm f/2. pravděpodobně se chová slušně se sluncem v záběru (dělá snad i paprsky :-)), jen občas je vidět nějaký reflex. je ostrý až až, chromatická aberace supr, jen je trošku větší a hmotnější než by byly mé představy. bokeh nerad posuzuji bez nějakého srovnání, ale spíš to asi nebude nic extra....? a co jsem koukal, bylo vícero verzí a trošku se liší i pajšlem (má být 9 čoček v 8 skupinách, ale prý bylo i 8/8), má to nějaký zásadní význam pro mě?
Nimrod

Příspěvekod Krápník » 04 srp 2015, 15:49

... 21mm Biogon na NEX-5R kraje (1/4) nekreslí ani po festovním zaclonění a bokeh také nic moc :::
>>> http://jdem.cz/bszap2 <<<

... stran pitvání Nikkorů lze se dotázati u širokoúhelníků (Fabius / Pavel Vavřín) :::
>>> http://jdem.cz/bszay4 <<<
.(. sice 28mm objektiv pro ně není žádný širokáč :roll: na druhou stranu se to tam teletáři jen hemzý ;) .).

... do protisvětla bych šel s Nikkorem 28/3,5 AiS ...

Krápník
Krápník

Příspěvekod Nimrod » 04 srp 2015, 16:52

že by to bylo těma mikročočkama na senzoru? já jakž takž znám z "biogonů" objektivně (zkoušel jsem ho na nexovi) akorát super angulona 65mm f/5,6 single coated (mc verze se liší nejen vrstvama) a ten má ostrý kraje až na f/11-16, ale při f/16 už se začíná projevovat difrakce (jinak je střed ostrý od plný díry). ale je to moc pěkný sklo, který si až neskutečně dobře rozumí se sluncem v záběru
fabia "znám" z temnýkomory.cz, tak jsem mu napsal sz, uvidíme. jen se tam objevuje celkem sporadicky, mi přijde
f/3,5 je už fakt moc málo světelný. často fotím v interiéru, chci mít alespoň trochu malou hloubku ostrosti atd. a tohle už je moc
Nimrod

Příspěvekod Krápník » 04 srp 2015, 20:03

Nimrod píše:___ že by to bylo těma mikročočkama na senzoru? ___

... příliš silné vrstvy "skleněného tunícího bordelu" před samotným čipem ...

Krápník
Krápník

Příspěvekod Nimrod » 19 srp 2015, 14:54

tak fabius mi odepsal, že "bokeh je sotva průměrný" a "odolnost v protisvětle nezkoumal". takže tudy cesta nevede, zdá se... nicméně pokud by to někoho zajímalo, trošku se rozepsal o tom nikkoru: "28/2 je jen jeden - resp. 4 verze jedné konstrukce 9/8, které se liší jen mechanicky a MC vrstvami. Obecně vzato platí, že MC vrstvy se zlepšovaly až po AiS verze."
Nimrod

Příspěvekod Sítek » 21 kvě 2016, 18:39

Zdravíčko,
chtěl bych poprosit o doporučení nějakého objektivu v rozsahu 45-60mm, vhodného na blízko - řekněme 0,5 až 1,5m (příroda). Dosud jsem využíval Pancolar 1.8/50 MC, nicméně při kompozicích s objektem blíže k rohu (FF - přicloněno na f/2,) už to bylo často s ostrostí na hraně. Středová ostrost mi na Pancolaru zcela dostačuje. Nerad bych clonil (i z důvodu délky expozice) na clonová čísla větší než 2, ideální by bylo zůstat na 1,8. Světelných 50 je mraky, mnohé však na blízko hodně ztrácí ostrost, nebo mají výbornou ostrost jen ve středu. Jakou světelnou 50 byste mi doporučili, aby se do ní (vzhledem k Pancolaru) vyplatilo investovat - ve smyslu, aby byl rozdíl zřetelný. Je lépe ohlížet se po f/1,4 s předpokládaným cloněním na f/1.8 (2), nebo raději sáhnout po 1,8/50 resp. 2/50 s lepší kresbou od plné díry? Díky
Sítek

Příspěvekod Nimrod » 21 kvě 2016, 19:10

na tuhle vzdálenost by se dalo zamýšlet i nad makro objektivem... ale většina má asi světelnost 2,8
Nimrod

Příspěvekod Sítek » 21 kvě 2016, 19:42

Nad makrosklem jsem též přemýšlel, ale už tak balancuju na hraně přijatelného šumu a kvůli dlouhé expozici musím každou fotku fotit 20x, než se mi podaří zachytit rostlinu nehnutou, pokud vůbec (nějaký slabý větřík je vždy). To je tak, když se fotí brzo ráno v lese. Ale abych uvedl na pravou míru - samozřejmě, že nemám v úmyslu hledat sklo ostré až do úplných rohů, nejsem naivní a bylo by to asi i zbytečné. Jde o to, že když komponuju více méně do zlatého řezu a objekt je trochu plošnější, jeho část už je často příliš blízko rohu. Ten úpadek ostrosti a nárůst aberací je pak dost znát, když je jedna půlka květu krásně vykreslená a druhá půlka ne, ačkoliv je obojí v HO.
Sítek

Sdílení stránky na sociálních sítích

PředchozíDalší

Zpět na Praxe a zkušenost s manuálními skly