Doporučte sklo

Obecný pokec o focení manuálními skly

Doporučte sklo

Příspěvekod VitekV » 30 lis 2013, 18:48

Hledám typ na ostré sklíčko, někde mezi 50 a 100mm, poradíte?
VitekV

Re: Doporučte sklo

Příspěvekod karcer » 30 lis 2013, 19:02

Velice ostrý objektiv za skvělou cenu je MOG Orestor 100/2.8 neboli Pentacon 100/2.8.
Panove z Yale radi co na "blbejsi naladu". Co tahle vice zkoumat jak na Special K reaguje mozek zdravy a ve vyssich dávkách? 16:35min to nejdulezitejsi.. http://tinyurl.com/j7dhsx3 http://tinyurl.com/jgntfxh http://tinyurl.com/hl4dvfz
karcer

Příspěvekod VitekV » 30 lis 2013, 19:50

Díky, ještě upřesním, hledám spíše na pentacon six, nebo Nikon, klidně okolo 85mm. Ty nejprofláklejší poklady znám, ale zajímá mne něco s dobrým poměrem cena/výkon.
VitekV

Příspěvekod BRunner » 30 lis 2013, 23:47

Jaký je bedžet? Po staru rozpočet :-) A co s tím chceš fotit? Portréty, krajina, makro...
BRunner

Příspěvekod VitekV » 01 pro 2013, 00:07

Zajímavé slovo :D
Rozpočet do 2k a bude na portréty.
VitekV

Příspěvekod Krápník » 01 pro 2013, 00:29

... portréty a ostré sklo -?- to mi nějak nejde dohromady ...

___ :?: ___

... pokud se jedná o zakázku fotodokumentace beďarů pro nějakou kosmetickou firmu -:-
--- co zkusit Medical-Nikkor ::: >>> http://www.manualniskla.cz/viewtopic.php?f=12&t=1613 <<<
--- pacienti ti budou vděční !!!

___ :mrgreen: ___ ;) ___ :mrgreen: ___

Krápník
profesionelní kavárenský povaleč
v končinách Divokého bazaru zvaný Old Secondhand
Krápník

Příspěvekod BRunner » 01 pro 2013, 01:44

Do 2k to je docela napjaté... Na jakou clonu by to mělo být ostré? Světelnější a ostré na plnou díru to za tyhle peníze nebude...

Pokud je to na protrét a oželíš nekonečno tak Jupiter-9 2/85 jsou dva skvělé objektivy v jednom, na f2 pěkně snové a od f2.8 zaostřuje, na f4 břitva. Bohužel velmi kusová záležitost, jak co se týká ostrosti, tak barevného podání (což je myslím u portréťáku vcelku důležitá vlastnost). Mě prošlo rukama asi 7 kusů než jsem našel ten pravý (poslední hranatá verze bez MC - na f2 ostrý jako stríbrný M39, ale bez barevného nádechu do zelené/zelenohnědé/žluté jako u ostatních).

Zmíněný Pentacon/Orestor 2.8/100. Opět problém s nekonečnem, ale ostrý už na f2.8 a asi nejdostupnější. Nenarazil jsem na neostrý kus.

Tamron SP 2.5/90 - dá se sehnat i u nás do 100€. Výborné sklo, ostrý už od f2.5 (trochu trpí na CA, ale po zaclonění na f4 se to ztratí). Je to na Adaptall-2, takže se správnou koncovkou na Nikonu nekonečno a půjde ovládat clonu z těla. Jako bonus makro 1:2 a s origináním 2x telekonvertorem i 1:1.

Nikkor 2.5/105 - nejsme nikounista, bylo víc verzí. Mám jen první který má optiku typu Sonnar, který je velmi dobrý už od f2.5. Pozdější verze typu Ernostar má být ještě ostřejší s jiným bokehem. Výhody opět nekonečno a v Ai verzi ovládání clony z těla. Cenově se pohybují velmi různě podle stavu a typu.

Biometar 2.8/80 - klasika za rozumnou cenu. Klady - nekonečno, cena, dostupnost. Zápory - docela velký a s redukcí neforemný, nic moc na f2.8.

Pokud by to nebylo na Nikon doporučil bych i Rolleinary 2.8/85 nebo 2.8/105, ale mám obavu že by to neostřilo dost daleko. Registrační vzdálenost je ještě menší než u M42.

Osobně bych trochu přitlačil nad ty 2000,- a pořídil Tamrona 2.5/90. Rozhodně nejlepší poměr výkon/cena/užitná hodnota.
BRunner

Příspěvekod BRunner » 01 pro 2013, 01:48

Krápník píše:... portréty a ostré sklo -?- to mi nějak nejde dohromady ...

Můj skromný názor na to je, že rozpatlat ve fotokrámu to můžu vždycky, ale co tam není to nedoostřím....

Ovšem když si umělcova vize žádá retrolook nebo řádně romantický glow, to je jiná... Helios-40 nebo J9 na plnou trubku...tohle člověk prostě nenamaluje 8-)
BRunner

Příspěvekod Krápník » 02 pro 2013, 22:59

Obrázek
>>> http://jdem.cz/9amy6 <<<

BRunner píše:
Krápník píše:... portréty a ostré sklo -?- to mi nějak nejde dohromady ...

Můj skromný názor na to je, že rozpatlat ve fotokrámu to můžu vždycky, ale co tam není to nedoostřím....

... určitě se najde spousta horolezců kteří si k výstupu na Mount Everest sebou berou plavky -:-
--- s postupujícím globálním oteplováním jeden nikdy neví kdy pod vrcholkem zrovna roztaje nějaký kus ledu
a pokud by si tam chtěli ve vzniklém jezírku zaplavat "na Adama" před grupou nakupujících rusáků
mohli by dostat do držky za propagaci homosexuality -!- takže věřím že je dobré být připraven na vše !!!

___ :o ___ :!: ___ :o ___

... "rezervu v ostrosti" bych bral pokud by VítekV poptával krátký teleobjektiv -;-
--- ale u portrétního objektivu by asi mělo jít o jiné parametry
a stran ostrosti dle mého (zvláště při rozumném clonění) vyhoví kde co ...

... myslím že tu obzvláště platí "méně je více" ...

.(. tedy pokud si pod portrétem představujeme zachycení osobnosti
a ne disciplínu "kolik mé sklo vykreslí pórů na běžný milimetr" .).

... každopádně dobrá zpráva je že Sony vyvinul 54MPi snímač :::
>>> http://jdem.cz/9amz9 <<<
--- to se to bude ve PS "rozpatlávat" jedna báseň !!!

___ :mrgreen: ___ :roll: ___ :mrgreen: ___

Krápník
Krápník

Příspěvekod Krápník » 02 pro 2013, 23:44

... jinak bych rád timto upozornil fanoušky Michaela Jacksona na odkaz pod tapetkou -!-
-:- při 100% zobrazení nezbývá než nad koláží různých textur zamáčknout slzu dojetí ...

___ :mrgreen: ___ :roll: ___ :mrgreen: ___

Krápník
Krápník

Sdílení stránky na sociálních sítích

Další

Zpět na Praxe a zkušenost s manuálními skly