Jak na superostré nekonečno?

Obecný pokec o focení manuálními skly

Re: Jak na superostré nekonečno?

Příspěvekod M42ring.com » 05 srp 2013, 14:15

kutilka píše:Ozdoba fóra je zde! Super! :)
Nicméně k tématu.
Myslím, že ty distančky nejsou až tak špatný nápad.
Pokud mám jeden adaptér a používám k němu víc objektivů, málokdy mi sedí nekonečno "nachlup". Což asi většině nevadí, nicméně když např. používám adaptér s mým Super Meostigmatem, mám nekonečno na "plný otvor". Podobných objektivů mám víc. V terénu je výhodou, když po klepnutí dorazu objektivu vím, že mám na 100% nekonečno.
Když si podle objektivu, který na adaptéru nejvíc nedoostřuje, sjedu na soustruhu čelo tak, aby sedělo, všechny ostatní objektivy vybavím příslušnými kombinacemi distanček tak, aby nekonečno sedělo na dorazu. Přilepím je přímo k objektivu alkaprenem.
Nevím jak Vy, ale já bych neusnul, kdybych věděl, že mi některý objektiv nedoostřuje, nebo naopak přeostřuje. (Deformace ze zaměstnání...) :(
Ptal jsem se v naší konstrukci na případnou cenu výroby, bylo mi řečeno, že výše uváděné ceny vůbec nejsou přehnané - spíše by u nás byly o něco větší.
Je to můj názor, který nikomu nenutím.... ;) :)
P.S.: Nejsem dealerem výše uváděné firmy!!!!!!!!! :D

Přesně tak je to myšleno. Proč jste jediný, který to pochopil (myšleno zde na diskusi)? Nerozumím tomu, všem nám snad jde o to samé? :roll:
M42ring.com

Příspěvekod M42ring.com » 05 srp 2013, 14:20

Pár fotek pořízených s těmito kruhy jsem umístil zde https://skydrive.live.com/?cid=1242d90b ... GOiDtDtSDQ
každou je možné stáhnout skoro ve 100%ní kvalitě a porovnat třeba se svými. :)
M42ring.com

Příspěvekod ouderec » 05 srp 2013, 17:47

zeptám se tedy laicky:

když mám objektiv kde "natočím na stupnici nekonečno" a v hledáčku to nekonečno nemám, při pozorování ostření vidím, že bych potřeboval ještě kooousíček potočit - potom řešení tohoto problému je seříznout redukci a tedy dostat objektiv blíže ke snímači

Je to tak, nebo ne?
ouderec

Příspěvekod wapok » 05 srp 2013, 20:53

Super nekonečno neexistuje. I nekonečno je hodně diskutabilní. Možná tak v Alpách, Himalájích, Sibiři či na moři. Ovzduší, přesné zaostření (rovina ostrost, kdy vše není v jedné rovině) a stabilita aparátu vykonají své. Nehoňte se za supernekonečnem. Je to iluze.
Naposledy upravil wapok dne 14 bře 2014, 14:55, celkově upraveno 1
wapok

Příspěvekod ouderec » 05 srp 2013, 21:01

wapok:
ad 5) v tomto případě nedám nekonečno vůbec, nebo ho dám dříve než bude "naotčeno" na ostřícím kroužku?
Samozřejmě máme na mysli 100% funkční objektiv, žádnej blbě seskládanej.
ouderec

Příspěvekod M42ring.com » 06 srp 2013, 08:08

ouderec píše:zeptám se tedy laicky:

když mám objektiv kde "natočím na stupnici nekonečno" a v hledáčku to nekonečno nemám, při pozorování ostření vidím, že bych potřeboval ještě kooousíček potočit - potom řešení tohoto problému je seříznout redukci a tedy dostat objektiv blíže ke snímači

Je to tak, nebo ne?

Může to tak být i nemusí. Jsou dvě možnosti, popsané výše. Můžete mít hladinu ostrosti před senzorem nebo za. Pokud za, (poznáte to tak, že by jste měl ostré nekonečno při nastavení objektivu na skoro nekonečno, ne na doraz) pak jsou kruhy vhodné. V opačném případě, musíte obrousit redukci.
M42ring.com

Příspěvekod M42ring.com » 06 srp 2013, 08:33

wapok píše:M42ring.com » 05 srp 2013, 14:15
Proč jste jediný, který to pochopil (myšleno zde na diskusi)? Nerozumím tomu, všem nám snad jde o to samé?

Určitě není jediný. Pro mnohé to není nosné téma.....
---------------------------------------------
2 ouderec (a ostatní, kteří tápou)

1. Nezbastlený objektiv (MF) má na nekonečnu nekonečno (všechny, které mi prošly rukama pro kino a středoformát).
2. Zbastlený - vadný je třeba rozebrat a seřídit helikoid tak, aby na klínové matnici nekonečno sedělo. Konstruktéři nejsou vohrábla a vědí přesně, co zkonstruovali.
3. Pokud není k dispozici postarší přesný, např. Pentacon s klínem, nýbrž pouze digitál, pak nekonečno musí sedět na senzoru. Hledáček je zrada, neb na rozdíl od ,,analogu", kde tento se šteloval, u ,,digitálu" (což je též ,,analog") se zásadně šteluje senzor (dost finančně nákladná operace - a doma to nezvládnete).
4. Je-li senzor "dále", tedy flange je delší, je pochopitelně pochopitelné, dostat ohnisko nekonečna dále a to se zadaří pouze ubráním síly adaptéru. Je mylné se domnívat, že pootočím objímkou vzdáleností objektivu a tím upozadím ohnisko. To sice ano, ale zaostřeno již nebude na nekonečno, ale tak akorát kam kamenem dohodím.
5. Je-li senzor blíže...... pak pomůže opěvovaná podložka, zde za pakatel uváděná.
6. Kdo to nepochopil, nechť si nastuduje co je to Flange neboli registrovaná vzdálenost neboli sečná vzdálenost (správně technicky), k tomu základy obecné optiky (vzdálenost předmětová - obrazová) a jak funguje objektiv.

7. Závěr. Pokud je nekonečno "kratší" a nedostanu jej na senzor - uberu sílu adaptéru. Pokud je nekonečno "delší", použiji podložku (pod adaptér - samozřejmě).

8. Aneb - proč bedýnku s Živým náhledem. Aneb v hledáčku mám vše ostré, fotka je rozmazaná. Kurňa, jak je to možné ???
9. Až půjdete koupit foťák (samozřejmě digitál), dejte ho na stativ, připojte Sonnar 135mm, otevřte dveře a dejte nekonečno. LV vám ukáže, za co zaplatíte.
10. Super nekonečno neexistuje. I nekonečno je hodně diskutabilní. Možná tak v Alpách, Himalájích, Sibiři či na moři. Ovzduší, přesné zaostření (rovina ostrost, kdy vše není v jedné rovině) a stabilita aparátu vykonají své.

1. Ano, to ale nemá s kombinací objektiv + redukce nic společného. Jsou různé redukce.
2. S konstruktéry to nemá nic společného, nikdy netestovali kombinace objektiv + redukce, nota bene na digitálech.
3. U všech našich dig. zrcadlovek sedí hledáček a senzor perfektně, po pravdě, nesetkali jsme se naštěstí s ničím jiným (pravda, kupujeme pouze nové aparáty). A s kruhy to nemá nic společného.
4. a 5. Senzor je normálně, k posunu roviny ostrosti dochází redukcí, jinou čičkou nebo rozdílnou tloušťkou obruby či hloubkou redukce v kombinaci s tím kterým objektivem. Je mylné se domnívat, že všechny objektivy a redukce jsou stejné. Teorie a praxe jsou rozdílné věci, doporučuji si to zkusit. Povolením objektivu v redukci (při jeho nastavení na nekonečno) se rovina ostrosti posune a je tak možné zjistit, zda by kruhy byly vhodné, či nikoli. Pozor, pracujeme zde s desetinami milimetru.
6. Kombinace objektiv redukce, nemá nic společného s tím, jak funguje objektiv.
7. Aha, takže jste to pochopil. :lol: V tom případě nechápu, co řešíte a zdržujete se popisováním, pokud máte potřebu se vypovídat, zkuste hospodu. :roll: :roll: :roll:
8. Nesetkali jsme se s tím.
9. Tím nic nezjstíte, pokud použijete třeba tři různé redukce, dostanete tři odlišné snímky, nehledě k tomu, že Sonnar 135mm nepatří mezi nejostřejší.
10. Super ostré nekonečno existuje, snímky na http://www.m42ring.com to potvrdzují. Testovací snímky jsou vždy ze stativu se zohledněním třeba tetelení vzduchu u dlouhých skel.

Závěrem, nemáme sebemenší důvod někoho přesvědčovat, je každého věc, jaké nekonečno bude mít. Český web jsme udělali dodatečně, kvůli zákazníkům kteří objednávali přes anglický. Jinak naše republika je hodně malá.
M42ring.com

Příspěvekod ouderec » 06 srp 2013, 10:03

M42ring.com píše:

Je to tak, nebo ne?

Může to tak být i nemusí. Jsou dvě možnosti, popsané výše. Můžete mít hladinu ostrosti před senzorem nebo za. Pokud za, (poznáte to tak, že by jste měl ostré nekonečno při nastavení objektivu na skoro nekonečno, ne na doraz) pak jsou kruhy vhodné. V opačném případě, musíte obrousit redukci.

Jenom jsem se pro jistotu zeptal (jestli nežiju v bludu), díky.
Potom nechápu jendu věc. Pokud mám problémy s tlustou redukcí, kruhy mi nepomůžou - musím řezat redukci. Když mám opačný problém, kruhy tedy nepotřebuju, protože mi objektiv stejně to nekonečno dá, jen to bude o něco dřív než ukáže ostřící kroužek. V podstatě mi tedy kruhy (v tomto druhém případě) pouze sjednotí neoknečno na ostřícím kroužku s reálným nekonečnem.

zakončím příspěvek stejně - je to tak nebo ne? 8-)
ouderec

Příspěvekod M42ring.com » 06 srp 2013, 10:12

ouderec píše:
M42ring.com píše:

Je to tak, nebo ne?

Jenom jsem se pro jistotu zeptal (jestli nežiju v bludu), díky.
Potom nechápu jendu věc. Pokud mám problémy s tlustou redukcí, kruhy mi nepomůžou - musím řezat redukci. Když mám opačný problém, kruhy tedy nepotřebuju, protože mi objektiv stejně to nekonečno dá, jen to bude o něco dřív než ukáže ostřící kroužek. V podstatě mi tedy kruhy (v tomto druhém případě) pouze sjednotí neoknečno na ostřícím kroužku s reálným nekonečnem.

zakončím příspěvek stejně - je to tak nebo ne? 8-)

Ano, přesně tak. Osobně si neumím představit, že když něco vidím a chci to hned cvaknout na nekonečno, že bych dal objektiv na doraz a neměl to ostré. Musel dlouze doostřovat. To je nepřijatelné, nehledě k tomu, že v hledáčku nebo na displayi aparátu se může i mírně neostré nekonečno zdát ostré. Na monitoru PC se však ukáže že plave. Tento problém je u všech manuálních skel na digitálech, hůře se doostřují i když člověk vymění matnici.
M42ring.com

Příspěvekod M42ring.com » 06 srp 2013, 10:17

ouderec píše:wapok:
ad 5) v tomto případě nedám nekonečno vůbec, nebo ho dám dříve než bude "naotčeno" na ostřícím kroužku?
Samozřejmě máme na mysli 100% funkční objektiv, žádnej blbě seskládanej.

Jistě. Nekonečno by jste ale měl dát skoro vždy, jde o to, co budete mít na stupnici objektivu, zda skoro nekonečno nebo třeba 20 metrů.
M42ring.com

Sdílení stránky na sociálních sítích

PředchozíDalší

Zpět na Praxe a zkušenost s manuálními skly