Jaky je rozdil v bokehu

Obecný pokec o focení manuálními skly

Re: Jaky je rozdil v bokehu

Příspěvekod Nimrod » 28 čer 2015, 12:54

neřekl bych, že to je kvuli protisvětlu, prostě má takový charakter, jako jednoduchý triplet. ale nevím, jen si to myslím. co jsem zaslechl, je jich takových víc
xenary budou mít stejný kruh jako tessar, takže to nemá ani moc smysl pro mě zkoušet. anticomar se dost obtížně levně hledá a celkově o něm něco kloudného najít dá dost zabrat (vlastně ani nevím, jestli to náhodou také nebyl tessar, ta druhá generace)
ale dík :-)
Nimrod

Příspěvekod Pavel K » 28 čer 2015, 17:52

Obrazový kruh a současně světelnost bude problém. Větší obrazový kruh měly tmelené symetrické objektivy, ale ty zas mají malou světelnost, typicky 6,8. Symetrické netmelené objektivy mají světelnost vyšší (4,5, vyjímečně 3,5, ale asi jen v ohnisku 75) a obrazový kruh nevím, zda bude větší než u tripletu. Takže buď delší ohnisko, ale tam bude ta světelnost také nižší, nebo jiná konstrukce, a tam bude ta světelnost také nižší :-)
Pavel K

Příspěvekod Nimrod » 28 čer 2015, 18:11

no, tohle bohužel vím :-) a furt mi z toho vychází nejlépe ten planar, jenže má hromadu "ale". jinak jednoduchý triplet by měl mít kruh dost podobný tessaru. že to chce dva objektivy jsem už pochopil. jenže i u toho světelného potřebuju mít alespoň trochu použitelný kruh, což reálně znamená ne menší jak u planaru
Nimrod

Příspěvekod Nimrod » 11 črc 2015, 09:50

aaaaa voigtländer color-heliar 2,8/105! http://forum.xitek.com/pics/201502/10/1 ... 981291.jpg (rád bych vložil obrázek, ale je moc velký) píšou, že se jich vyrobilo jen pár desítek. po spolknutí voigtländera zeissem heliar 2,8/105 ustoupil planaru 2,8/100. jaká to škoda! údajně má větší kruh jak původní 3,5/105 heliar
Nimrod

Sdílení stránky na sociálních sítích

Předchozí

Zpět na Praxe a zkušenost s manuálními skly