mezikroužky

Vše o makru pomocí manuálních skel

mezikroužky

Příspěvekod huh » 05 říj 2009, 15:09

dostali se ke mně mezikroužky. sou to 4 kousky z nichž jeden má optický člen. (-10D)
prosím o radu jak je využívat správně. už sem s nimi nafotil pár krásných makrofotek ale někdy se mi přes fotky dostane nějaká bílá jakoby mlha(a zrovna sem u focení nekouřil) hlavně na středu snímku. nemáte s tím někdo jakékoli zkušenosti?popř. jaký objektiv se bude na makro nejvíce hodit? mám F35,50.100,135
huh

Re: mezikroužky

Příspěvekod no-X » 05 říj 2009, 16:07

Optický člen v mezikroužku? Nemáš fotku? Nic takového jsem zatím neviděl...

To, co popisuješ, se mi stalo s Jupiterem-9 a Sonnarem 180/2.8. Obecně jsou ale tři možné příčiny:

1. šikmo dopadající světlo na přední čočku objektivu (lze vyřešit sluneční clonou)
2. odrazy mezi zadním členem objektivu a senzorem DSLR (případně protiprachovým filtrem) - tomu pomůže asi jen objektiv s lepším (či jiným) antireflexem
3. redukce Nikon-M42 s optickým členem - těch to dělá naprostá většina

Většinou se to projevuje při vyšším clonění... taky je dobré zkontrolovat, jestli má objektiv čistou optiku - ideální prosvítit baterkou nebo LED svítilnou - pokud je na optice vidět nějaký povlak nebo kondenzát, může to mít vliv

Obecně jsou na makro vhodná ohniska 50-135mm a konkrétně objektivy s co nejvyšším rozlišením (až na výjimky méně světelné objektivy)
Obrázek
no-X

Příspěvekod huh » 06 říj 2009, 12:32

j. fotku pošlu hned jak nějakou udělám. ale třeba sem to jen špatně popsal. jedná se o 4 mezikroužky z toho ten nejblíže objektivu,pokud používám všechny, má takový camprdlík který po zmáčknutí zvedne ve vnitř mezikroužku takovou obroučku která pak stlačí kolíček pro clonu. a v předposledním mezikroužku je jedna čočka bez AR asi minus 10 dioptrií. celé černé ale loupala se z toho barva tak už to mám z venku stříbrné :)
huh

Příspěvekod p_o » 07 říj 2009, 08:29

huh píše:j. fotku pošlu hned jak nějakou udělám. ale třeba sem to jen špatně popsal. jedná se o 4 mezikroužky z toho ten nejblíže objektivu,pokud používám všechny, má takový camprdlík který po zmáčknutí zvedne ve vnitř mezikroužku takovou obroučku která pak stlačí kolíček pro clonu. a v předposledním mezikroužku je jedna čočka bez AR asi minus 10 dioptrií. celé černé ale loupala se z toho barva tak už to mám z venku stříbrné :)

Ten cudlik, ktery zveda obroucku na druhe strane, to vis proc tam je? Nebo se na to ptas?
Jestli je tam cocka -10D, tak to by mohl byt telekonvertor (nechci hledat vzorecek, ale vychazi to na asi 2,5x - melo by to tam byt napsane) - takze prodluzuje ohnisko objektivu.
p_o

Příspěvekod iff » 07 říj 2009, 22:37

p_o píše:
huh píše:j. fotku pošlu hned jak nějakou udělám. ale třeba sem to jen špatně popsal. jedná se o 4 mezikroužky z toho ten nejblíže objektivu,pokud používám všechny, má takový camprdlík který po zmáčknutí zvedne ve vnitř mezikroužku takovou obroučku která pak stlačí kolíček pro clonu. a v předposledním mezikroužku je jedna čočka bez AR asi minus 10 dioptrií. celé černé ale loupala se z toho barva tak už to mám z venku stříbrné :)

Ten cudlik, ktery zveda obroucku na druhe strane, to vis proc tam je? Nebo se na to ptas?
Jestli je tam cocka -10D, tak to by mohl byt telekonvertor (nechci hledat vzorecek, ale vychazi to na asi 2,5x - melo by to tam byt napsane) - takze prodluzuje ohnisko objektivu.

Tak ten mezikroužek s optikou mám taky (koupila jsem tři mezikroužky za 150,- a ten nejširší má optiku)... zkoušela jsem ho a je to telekonvertor, zkoušela jsem ho s accurou 135 a bylo z toho slušný tele :o
iff

Příspěvekod huh » 08 říj 2009, 11:47

no vida telekonvertor. jelikož sem to dostal celé dohromady složené nenapadlo mě to. hnedvyzkouším :)
diky ;)
huh

Příspěvekod p_o » 09 říj 2009, 18:21

huh píše:no vida telekonvertor. jelikož sem to dostal celé dohromady složené nenapadlo mě to. hnedvyzkouším :)
diky ;)

Ono sice kazde sklo na ceste ke snimaci zhorsuje obraz, ale u toho makra sice krouzkama zvetsujes zvetseni, ale zaroven se ti zkracuje zaostrena vzdalenost. Takze abys nemusel lepit pri maximalnim zvetseni lepit kytky a hmyz na predni cocku objektivu, tak se tam holt obcas prida do cesty telekonvertor, ktery ti prodlouzi ohniskovou vzdalenost a hlavne i rovinu zaostreni dale od objektivu :-)
Je to vsechno jednoducha optika, zadna kouzla :-)
p_o

Sdílení stránky na sociálních sítích

Zpět na Makro