Carl Zeiss Jena a2 3

Vše o makru pomocí manuálních skel

Carl Zeiss Jena a2 3

Příspěvekod no-X » 04 led 2010, 13:57

Na aukru jsem koupil nějaký starý Zeissův mikroobjektiv (alespoň si myslím, že to je mikroobjektiv). Není to ale žádný Mikrotar, jak jsem se domníval - veškeré značení je: Carl Zeiss Jena a2 3 (+sériové číslo a obrázek tmeleného dubletu). Číslice 2 v názvu je dolním indexem. Kdybyste někdo měli tušení, co je to zač, budu vděčný za identifikaci; google to asi nezná a žádné stránky specializované na mikroobjektivy zeisse jsem nenašel. (edit: tak google ho zná, byl jednou na ebai, ale stránka s aukcí už je nedostupná a v archivu googlu taky není...)

Objektiv jsem na zrcadlovku dostal pomocí plastové krytky na M42 tělo, do které jsem vydlabal otvor na zašroubování objektivu:

Obrázek

V této podobě jsou v ohnisku zhruba 10 centimetrů vzdálené objekty. Světelnost není vysoká, takže je v hledáčku docela šero, ale hloubka ostrosti je o to delší. Objektiv nemá antireflex, kontrast je nízký a zřejmě tomu přispívají reflexe mezi čočkou a buďto čipem, nebo prachovým filtrem sigmy - na to objektiv evidentně nebyl dělaný :-)

Objektiv obsahuje jen jednu čočku (možná je to tmelený dublet, jak je vyobrazeno u popisu), ale je překvapivě ostrý. Přední část objektivu je překryta kovovou částí, ve které je otvor - velmi to připomíná Kodak Meniscus. Opravdu to vypadá, že jejím sejmutím jde světelnost nahoru (ale asi i kontrast dolů).

Pro představu jedna fotka sušených minirůží s tímto kombem (clona nasazená). Nedoostřeno, zvýšen kontrast:

Obrázek
Obrázek
no-X

Re: Carl Zeiss Jena a2 3

Příspěvekod kutilka » 04 led 2010, 15:35

Posílám odkaz na mikrofotografické objektivy : http://www.macrolenses.de/objektive.php
Podle Tvého snímku to vypadá spíš na mikroskopický, než na mikrofotografický objektiv, nejmenšího zvětšení (a).
Ještě se mrknu do "chytrých knih".
kutilka

Příspěvekod no-X » 04 led 2010, 16:03

Jasně, taky si myslím, že je z mikroskopu. Díky za info.
Obrázek
no-X

Příspěvekod kutilka » 04 led 2010, 21:30

Tak našel jsem jen Carl Zeiss a3 se zvětšením 3x.
Ten Tvůj je asi pro zvětšení 2x. Pochází víceméně z meziválečného období, později se mikroobjektivy značily údajem zvětšení a numerické apertury.
Mikroskopické objektivy CZ jsou vypočítané pro jedinou tubusovou vzdálenost 160mm!!! Jen tak se dá využít jejich skutečný potenciál. Při použití tubusu délky 160mm mají nominální zvětšení, tedy 2x.
Dále jsou korigované (otvorová vada) pro krycí sklo 0,17mm, což je ale pro slabě zvětšující objektivy nepodstatné.
Co se týče kontrastu - dost jim prospěje sluneční clona, zimprovizovaná např. z válečku černého matného papíru. I když to, co jsi sundával, je také clona zorného pole...
Při použití v mikroskopu se pro brilantnější obraz zúží clonou kondenzoru a clonou osvětlovače tak, aby do objektivu pronikal právě jen kužel světla, který se podílí na tvorbě obrazu, lépe o malinko užší tak, aby se nedostal na vstupní obrubu objektivu, kde pak vzniká rozptyl světla ohybem.
Korekce objektivu je achromatická, optimalizovaná na žlutozelené světlo okolo 550nm. Takže nejlepších výsledků se dosahuje se žlutozeleným filtrem.
kutilka

Příspěvekod parizov » 04 led 2010, 21:44

Nic o tom nevím, ale třeba je to on, když je ta dvojka dolním indexem... 8-)
Olympus E-30 (E-510)
parizov

Příspěvekod no-X » 04 led 2010, 23:49

kutilka: Díky moc.

Chápu, že je korigovaný na 160mm, ale na druhou stranu čím větší zvětšení, tím menší část obrazu se vyřízne a tím je středové rozlišení nižší, ne? Při stávající vzdálenosti je zvětšení 1:3.

Mimochodem, ohnisko a světelnost tam zmíněny nebyly?
Obrázek
no-X

Příspěvekod kutilka » 05 led 2010, 00:12

no-X: Bohužel, u těchto starých objektivů se udávají jen písmenočíslicové kódy. :cry:
Pokud je u objektivu udána NA (numerická apertura), dá se z ní odvodit jak světelnost, tak i ohnisko.
Čím menší zvětšení, tím větší rozkorigování objektivu a horší zobrazení okrajů formátu.
U fotografických objektivů je korekce kompromisem pro různé vzdálenosti a různé clony.
U mikroskopických objektivů se dosahuje nekompromisního rozlišení za cenu jednoho jediného zvětšení.
Ale platí to tím přísněji, čím má objektiv větší zvětšení (a obráceně).
Jo a nejslabší achromatické mikroobjektivy se dělají téměř výhradně jako dublety.
kutilka

Příspěvekod b3da » 05 led 2010, 15:52

to je zajímavé, taky jsem tam na ně koukal..

po prostudování fóra na tk.cz na téma zvětšovací objektivy, začínám uvažovat o pořízení nějakého rodagonu či el-nikkoru právě pro makro aplikaci.
máte někdo zkušenost s tímto, nebo je to proti anaretu už zbytečný luxus?
jinak řečeno, když se okomertickou metodou dá poznat rozdíl ve zvětšenině 50+(z anaretu x compononu x rodagonu...), znamená to také, že sklo je použitelnější na focení makra? nebo se mi do toho promítne skutečnost, že tyhle skla jsou počítané na jiné vzdálenosti??
:geek:
b3da

Příspěvekod no-X » 05 led 2010, 15:57

kutilka: Zkusil jsem fotku při vyšším zvětšení (cca 14cm od senzoru). Je to damašek, ale nevím, jestli je rozdíl v ostrosti spíš způsobený už nedostačující optikou, nebo 5s expozicí v kombinaci s laciným stativem...

Obrázek

jinak sluneční clona by myslím asi nepomohla, optický blok je až úplně vzadu v objektivu, takže na něj žádné jiné světlo, než které projde předním otvorem, nedopadá:

Obrázek
Obrázek
no-X

Příspěvekod kutilka » 05 led 2010, 17:26

no-X: řekl bych, že vším dohromady.
Ceny kvalitních (i málo zvětšujících) objektivů se pohybují okolo 600 - 1000 euro. Ten Tvůj je stará low end třída.
A co se týče dlouhé expozice ze stativu, na http://www.photomacrography.net se řeší žulové bloky pod makrofotozařízením a expozice ani ne s předsklopením zrcátka, ale pomocí elektronické závěrky u fotoaparátů s živým náhledem. Dokumentují tam rozdíly v ostrosti při různých druzích expozice.
Monstrum pro foto při velkém zvětšení :
Obrázek
:D :D :D Ale ne, to není moje... ;)
A ta sluneční clona by fakt asi nepomohla, spíš vyčištění optiky. Ale to jsi určitě už zkusil... ;)
kutilka

Sdílení stránky na sociálních sítích

Další

Zpět na Makro