Dobová cena manuálních objektivů

Cokoliv o čemkoliv

Dobová cena manuálních objektivů

Příspěvekod ondra » 31 bře 2010, 21:19

Ví někdo, který ze starých objektivů byl ve své době nejstarší? Příjde mi, že dnes musí člověk vypláznout půl průměrné výplaty (cca 10.000 řekněme) aby měl né uplně základní seťák (=taky žádná velká výhra). Bylo tomu tak i kdysi? 6e výrobci dělily produkci na "šméčka" "střední třídu" a "nekoupitelný nejlepšejší skla"?
Táta říkal svůj názor, a já s tím asi souhlasím, že kdysi se skla dělala tak, aby za něco stála, a né aby se na tom vydělával majlant...a že tedy vlastně i obyčejný objektivy nebyly daleko od nejlepších technologií (který měla daná firma k dispozici) a taky know-how že se výrobci snažili víceméně užít naplno, ne jen pro horních 10tisíc.
co Vy na to?
ondra

Re: Dobová cena manuálních objektivů

Příspěvekod no-X » 31 bře 2010, 22:00

Po stránce optických designů to určitě nešidili a používalo se to nejlepší...

Po stránce mechanický konstrukce trošku pochybuju - fakt se mi nezdá, že by východní Němci nedokázali nic lepšího - spíš bylo třeba se dostat na nějakou cenovou úroveň, takže tak kvalitní výstupní kontrola, složité konstrukce, teflonované šneky a lamely clon nepřipadaly v úvahu (Asahi snad prý mnoho let výrobu objektivů dotovalo). Sověti později taky výstupní kontrolu dost flákali - na druhou stranu jejich konstrukce byly masivnější.

Jaké to bylo s cenami vzhledem k platům nemám ponětí - vím, že můj děda si na objektivy vydělával po práci na brigádách a to je tak vše :-)

Vybavuju si ale, že po válce šly ceny objektivů dost rapidně dolů - to ale mohlo souviset se vzrůstajícími objemy výroby...
Obrázek
no-X

Sdílení stránky na sociálních sítích

Zpět na Bezedná jáma