Výběr manuálních skel k DSLR filmařině

Cokoliv o čemkoliv

Výběr manuálních skel k DSLR filmařině

Příspěvekod lensless » 24 bře 2010, 00:26

Zdravím celé forum!

Zatím nejsem sběratel (i když určitý fetiš pociťuju už teď), jen vybírám sestavu levných, pevných skel ke Canonu 550D s co nejlepším potenciálem na filmování (tzn. FullHD rozlišení 1920x1080). Canon objednávám s 18-55 IS seťákem, abych měl něco univerzálního se slušným rozsahem, ale co nejvíc toho rozsahu chci postupně nahradit pevnými skly. Ne, že bych nefotil, ale video s co nejvíc "filmovým" feelingem bude teď určitě priorita.

Zatím by mi měly dorazit:

PANCOLAR MC 1,8/50
PENTACON electric MC 2.8/135

Z testů mě dost fascinovala fotka pořízená (byť zacloněným) Revuenonem 55 1.4 a tak k němu chci směřovat tři otázky:
a) nabídne v rámci FullHD oproti pancolaru opravdu něco navíc, co stojí za nákup dalšího objektivu?
b) podává Cosinon 55 1.4 opravdu srovnatelné výsledky?
c) neni nakonec nejlepší koupit Canon 50mm 1.8 II, i když k videu AF nevyužiju?

dále mám (přiznávám, hodně na základě no-x-ových minitestů) spadeno na:

FLEKTOGON 2,4/35 MC
VIVITAR close-focus MC 28/2.8

Chci točit hodně v interiéru a zpočátku rozhodně i špatných světelných podmínkách, takže nějaké ty širokoúhlejší a na plnou díru dobře fungující kousky budou určitě potřeba. Někteří DSLR filmaři velmi doporučují středoformátové Zeissy, možná by to byla další dobrá volba, byť už obvykle za vyšší peníz.

jakékoli rady / usměrnění mé snahy a mého výběru se velmi, VELMI cení! Předem díky!
lensless

Re: Výběr manuálních skel k DSLR filmařině

Příspěvekod no-X » 24 bře 2010, 00:43

Středoformátové Zeissy (pokud tím myslíš pro Pentacon Six) nejsou nijak drahé. Třeba Biometar 80/2.8 je relativně levný a hodně ostrý.

Pro filmování bych ale nebral ohled na ostrost (v tom rozlišení a v pohybu to stejně poznat nebude), ale spíš na světelnost, bokeh a nízkou chromatickou aberaci.
Obrázek
no-X

Příspěvekod lensless » 24 bře 2010, 01:01

Ano, koukal jsem po 80/2.8 a 50/4 - drahá skla to opravdu nejsou, ale oproti M42 objektivům které jdou koupit s kdejakou starou prakticou dražší jsou.

Jde mi hlavně o to, jestli rozdíly mezi skly jako Pancolar 1.8 50 / Cosinon 55 1.4 se při filmování opravdu projeví.

a pak možná o konkrétní tipy na kousky s dobrým bokehem, nízkou CA, kvalitními barvami..
lensless

Příspěvekod no-X » 24 bře 2010, 01:15

50/4 nemá smysl jinde než na středoformátu používat... na středoformátu je to širokáč, ale na zrcadlovce je to prostě padesátka, která má ale neduhy širokoúhlých objektivů

55/1.4 ti oproti Pancolaru dá akorát mírně vyšší světelnost. Jak říkám, rozlišení nemá cenu pro video řešit, v tom rozlišení bych se divil, kdyby s našel rozdíl mezi domiplanem za dvě stovky a takumarem za dva tisíce :-)

Myslím, že zajímavě by se jevila Volna-9 50/2.8, ale ta se zi asi vzhledem k cenové relaci nevyplatí...
Obrázek
no-X

Příspěvekod lensless » 24 bře 2010, 01:38

no-X píše:50/4 nemá smysl jinde než na středoformátu používat... na středoformátu je to širokáč, ale na zrcadlovce je to prostě padesátka, která má ale neduhy širokoúhlých objektivů

v tom případě na ně asi opravdu kašlu :) za cenu P6 80/2.8 + redukce už bych občas pomalu sehnal Pancolar 80/1.8 na M42

no-X píše:55/1.4 ti oproti Pancolaru dá akorát mírně vyšší světelnost. Jak říkám, rozlišení nemá cenu pro video řešit, v tom rozlišení bych se divil, kdyby s našel rozdíl mezi domiplanem za dvě stovky a takumarem za dva tisíce :-)

Toho jsem se právě tak nějak obával :)
lensless

Příspěvekod no-X » 24 bře 2010, 01:52

lensless píše:za cenu P6 80/2.8 + redukce už bych občas pomalu sehnal Pancolar 80/1.8 na M42

To by buďto byl ten nejdražší Biometar, jakej jsem kdy viděl, nebo naopak nelevnější Pancolar :-)
Obrázek
no-X

Příspěvekod lensless » 06 dub 2010, 14:02

Pardon, nějak jsem si spletl ceny pancolaru a jupitera :) .. Biometar 2,8 80 už mi tu leží - jen zbývá objednat nějakou redukci P6 -> EOS. Máte s nějakými zkušenosti? Na Ebayi co tak koukám začínají na 29$.. jak je to u středoformátových objektivů vlastně se světelností? těch 2,8 se nedá přímo srovnat s kinofilmovými 2,8, ne? Je na to někde nějaký test, jakému číslu u kinofilmu odpovídá středoformátových 2,8 u osmdesátky?
lensless

Příspěvekod no-X » 06 dub 2010, 14:38

Světelnost je f/2.8 ať to dáš na středoformát, kinofilm, APS-C nebo mikrofilm :-) Objektivy se liší jen tím, jak velký kruh dokážou vykreslit...
Obrázek
no-X

Příspěvekod lensless » 07 dub 2010, 12:03

ha, tady jsem to tvrzení o světelnosti viděl http://www.dvxuser.com/V6/showthread.php?t=205611 .. i když dál je tam víceméně vyvrácený, takže asi nic :)
lensless

Příspěvekod no-X » 07 dub 2010, 12:34

U většího formátu jen potřebuješ, aby se vykreslilo větší kolečko... ale nejde o to, že by objektiv snímal tentýž obraz jako kinofilmový objektiv a ten "roztáhnul" na pokrytí většího políčka, ale on ten objektiv už snímá širší záběr, a proto i širší záběr promítne. Proto je u středoformátu 50mm objektiv už širokoúhlý :-)

Nevím, jestli jsem to vysvětlil pochopitelně... snad jo, kdyžtak se ptej :-)
Obrázek
no-X

Sdílení stránky na sociálních sítích

Další

Zpět na Bezedná jáma