Jak najít ztracenou cestu k zrcadlovce a manuálům ?

Cokoliv o čemkoliv

Jak najít ztracenou cestu k zrcadlovce a manuálům ?

Příspěvekod Warhawk » 09 čer 2013, 23:02

Ahoj všichni. Po velmi dlouhé době jsem zavítal zase tady na fórum, pokochat se nějakými fotkami a něco si přečíst. Stále však ve mě hlodá jeden problém, který možná neřeším sám - jak najít cestu zpět k focení a k manuálním objektivům ? Nevím jestli je to pracovním nasazením, nebo "dospělejšíma starostma", ale po škole jsem kompletně odložil Pentax k20 s asi dvaceti manuály do šuplíku a během posledních dvou let jsem udělal tak dvěsta fotek. Je mě vybavení líto, je opečovávané, stálo mě nemalé úsilí si jej pořídit a sbírka takumarů by taky chtěla provětrat...
Možná jsem udělal velkou chybu a pořídil jsem si před třemi léty k zrcadlovce stařičký canon g5. Od té doby co jej mám, jsem líný sebou tahat zrcadlovku, hlavně do zahraničí. V poslední době jsem trochu cestoval po evropě na východ i na západ od našich hranic a vzhledem k možnostem "levných letenek" zrcadlovka moc nepřichází v úvahu (zavazadla). Zato z G5 mám hromadu hezkých fotek, je mi jedno g5 tku někde položit, vzít na vodu, někým se nechat vyfotit a hlavně jsem na svých fotkách občas také a bez rozmazání. Nemusím se neustále otáčet jestli mi někdo nejde po zrcadlovce, nezdržuju kamarády štelováním kompozice a clony a fotky jsou prostě "akční" a mají pro mě daleko vyšší hodnotu.
Další rána je ta, že obrazový výstup i z klasických kompaktů (např. canon s100) je výborná a stejně jsem za ty roky zjistil, že hezkou fotku dělá převážně kompozice a světlo, částečně pak DOF, ale ostatní je "šumák".

Co vy ? Chytla Vás někdy podobná tvůrčí krize ? Jak řešíte boj "zrcadlovka-kompakt" na cestách (s dětmi, rodinou, nebo jen za poznáním) ?

Hezký den,

Jirka
Star-D 28/2.8, Super Takumar 28/3.5, Pentacon 30/3.5, Super Takaumar 35/3.5, MIR-1B 37/2.8, Super Multi Coated Takumar 50/1.4, Vivitar 50/1.9 (Cosina), Helios 44-2 58/2, Helios 44M-4 58/2, Jupiter 37A 135/3.5, Super Takumar 135/3.5, Vivitar 200/3.5
Warhawk

Re: Jak najít ztracenou cestu k zrcadlovce a manuálům ?

Příspěvekod kutilka » 10 čer 2013, 05:56

Já jsem si před časem pořídil maličký Sony NEX-3 a od té doby ssebou tahám zrcadlovku na makro + NEXíka na krajiny ap. (Např teď Chorvatsko).
Mám spíš problém, jestli vzít k Sony seťák, nebo sadu manuálních objektivů! Už tak jsem vždy ověšený jak vánoční stromeček a tahám náklad jak horští nosiči... :(
Ovšem na procházky v okolí bydliště beru zásadně manuální objektivy, vždycky si promyslím, co asi budu fotit a podle toho si vyberu jeden či max. dva objektivy. :)
kutilka

Příspěvekod ouderec » 10 čer 2013, 11:57

Když se někdy dívám na webu po fotkách ostatních, také mě napadá - proč já vůl mám v zrcadlovce a věcech kolem utopený takový šilený peníze, když evidentně (jak psal Warhawk - a já s ním souhlasím) pěkné fotky nejsou zas tak úplně otázkou techniky.

Zas na druhou stranu myslím, že zrcadlovka je kreativnější nástroj, hlavně kvůli hloubce ostrosti, takže se snažím tahat neustále s sebou zrcadlovku. Trošku se mi to začlo komplikovat, manželka si pořídila Panasonic GH2 s objektivem 14-140. Zkoušel jsem ho na video a tam jsou manuály suprový, výrazně lepší jak prodávaný 14-140. Je otázka jak by to vypadalo s pevnýma objektivama na m4/3, to nedokážu posoudit.

Taky se na to dívám tak, že za stejný peníze si člověk může dopřát více manuálů - tedy více srandy.
A mě osobně víc těší fotka kterou si sám naostřím a nacloním, než když jen mačkám spoušť.
ouderec

Příspěvekod Yarmil » 12 čer 2013, 21:23

V poslední době nad podobným problémem také dumám.Zrak se horší a tím pádem přibývá při focení manuálem odpadu.I ten den se nějak krátí a na ´´hraní´´je méně času.
Na druhou stranu,vždy se najdou šílenci do retra,kteří to budou s manu zkoušet. Teď třeba přemýšlím nad stavbou elektronkového nf.zesilovače...
Své Sigmy se zbavovat nebudu.Stejně je neprodejná.Spíše zredukuji svou ´´sbírku´´ manuálů.
Naposledy upravil Yarmil dne 13 čer 2013, 19:10, celkově upraveno 1
Yarmil

Příspěvekod karcer » 13 čer 2013, 00:13

Já teď trochu zvažoval jestli neprodám všechno svoje AF stříbro a na cesty nepořídím Leicu M8 nebo se ještě praštím přes kapsu s M9 a k tomu nějakou starší světelnější 35mm a taky někajou starší světelnější 80mm čí 90mm jelikož mě tyhle dvě ohniska nejvíc sedí a když jdu "po okolí" jak říká kutilka tak beru 35mm a 85mm nejčastěji.
Bohužel mě zabrzdilo to že mám dva blesky a pocketwizard které využívám a i chci dále využívat k focení zboží. A to by byl s Leicou problém (a když ne technicky) tak finančné určitě

Jinak bych od zrcadlovky neopustil , jak již bylo výše uvedeno kvůli HO, kvůli hledáčku o který se můžete při nočních snímcích krásně opřít :lol: , kvůli ergonomii (prostě se mě ten nex3 a jiní co jsem měl v ruce špatně drží) .. no těch pár deka navíc je daň za to co jsem napsal v předešlé větě..

Ale jestli tě už nebaví fotit tak to asi pomůže jen méně těch dospělých starostí a začít zase posilovat .. pak to zrcadlo nebude tolik těžké :mrgreen:

Kdyby udělal Voigtländer konečně digitální tělo to by byla bombice :ugeek: ale profiluje se jako "oldschool klasika" a tak musíme počkat až umře majitel stejně jako u Sigmy :mrgreen:
Panove z Yale radi co na "blbejsi naladu". Co tahle vice zkoumat jak na Special K reaguje mozek zdravy a ve vyssich dávkách? 16:35min to nejdulezitejsi.. http://tinyurl.com/j7dhsx3 http://tinyurl.com/jgntfxh http://tinyurl.com/hl4dvfz
karcer

Sdílení stránky na sociálních sítích

Zpět na Bezedná jáma