Nové AF chipy pro fotoaparáty Canon EOS

Přislušenství fotografa

Nové AF chipy pro fotoaparáty Canon EOS

Příspěvekod Warhawk » 14 říj 2009, 09:52

Rád bych se zeptal, má-li někdo zkušenost s novou generací "programovatelných" chipů, které se objevily na eBayi.
Krom nastavení světelnosti a ohniska objektivu (má smysl jen pro EXIF) je možná také korekce Front/Back focus
a nastavení parametru AF/MF.

- Má někdo osobní zkušenost s korekcí FF/BF ?
- Z jakého důvodu je vhodné přepínat mezi AF/MF ?
- Má smysl zaplatit za nový chip 3x více oproti starší generaci chipů ?

Díky
Jirka
Star-D 28/2.8, Super Takumar 28/3.5, Pentacon 30/3.5, Super Takaumar 35/3.5, MIR-1B 37/2.8, Super Multi Coated Takumar 50/1.4, Vivitar 50/1.9 (Cosina), Helios 44-2 58/2, Helios 44M-4 58/2, Jupiter 37A 135/3.5, Super Takumar 135/3.5, Vivitar 200/3.5
Warhawk

Re: Nové AF chipy pro fotoaparáty Canon EOS

Příspěvekod no-X » 14 říj 2009, 22:16

Osobní zkušenosti s tím nemám, ale před časem jsem na zkušenosti pár uživatelů narazil a bylo to v tomhle duchu:

1. řeší to jen indikaci - pokud je tělo špatně seřízené a na matnici se promítá jinak zaostřený obraz, než na čip, tak se na tom samozřejmě nic nezmění
2. nevím
3. podle těch uživatelů ne
Obrázek
no-X

Příspěvekod Warhawk » 15 říj 2009, 01:33

Díky za informace, zřejmě zůstanu u klasiky. Jednalo se mi hlavně o ten FF/BF. V malinkatém hledáčku EOS400D nejsem schopen rozlišit přesné ostření /ještě s dioptriemi na brýlích/ a musím se řídit jen podle pípnutí. Zřejmě nezbude nic jiného než vyzkoušet.

Jirka
Star-D 28/2.8, Super Takumar 28/3.5, Pentacon 30/3.5, Super Takaumar 35/3.5, MIR-1B 37/2.8, Super Multi Coated Takumar 50/1.4, Vivitar 50/1.9 (Cosina), Helios 44-2 58/2, Helios 44M-4 58/2, Jupiter 37A 135/3.5, Super Takumar 135/3.5, Vivitar 200/3.5
Warhawk

Příspěvekod vendin » 23 zář 2010, 17:27

Ahoj.
"Ugradoval" jsem z Praktiky na zanovni EOS 5D z druhe ruky. Jelikoz jsem majitelem i vetsiho mnozstvi M42 objektivu (Zeiss Jena a Pentacon), koupe redukce pro mne byla samozrejmosti. K redukci jsem si z hongkongu doobjednal i zminovany cip novejsi generace, oznacovany EMF.
Krom toho, ze je mozne si nastavit ohniskovou vzdalenost a clonu je tam i moznost nastaveni a ulozeni "micro adjustment".
Bohuzel, toto nastaveni se mne asi bude tykat. AF body se mi pri zaostrovani rozsvecuji moc brzo. Kdyz otacim a blikne bod, je potreba jeste malinko pootocit, aby fotka byla ostra. Po takovemto doostreni pak indikace zhasne... Rucni doostreni podle matnice to potvrzuje.
(Original Canon EF objektiv nema tento problem a zaostruje dobre.)

Nejsem si jisty, ale asi to s tim "micro adjustment" bude souviset. Nektere novejsi tela, treba 5D Mk2 umi tuto informaci o objektivu prenastavit i ve fotoaparatu. Skoda ze muj starsi 5D to neumi, do experimentovani s nastavenim na redukci jsem se jeste nepustil.
Byl bych moc rad, kdyby se nasel nekdo, kdo se s timto problemem take setkal a na neco prisel.

Dokud toto nebudu mit vyreseno, muzu potvrdit, ze indikace zaostrovani je nepouzitelna s EMF chipem + EOS 5D Mk1.
Az budu mit vysledky nejakych experimentu, budu zde informovat...
Praktica BC1, nově Canon EOS 5D (Mk1)
vendin

Příspěvekod krteczech » 24 zář 2010, 22:09

Kdysi jsem tu řešil problém rozdílného potvrzení AF bodů u různých objektivů (viewtopic.php?f=25&t=98).
Teď už vím, že za to mohly různé čipy na redukci. Každý čip má v sobě uložen jakýsi parametr který říká tělu o nastavení detekčního algoritmu pro kontrast. Hodnota parametru lze měnit jen u programovatelných čipů a nastavit si tak "AF MICRO ADJUSTMENT". Číslo se pohybuje v rozmezí 0 až 31.
Je možné, že se na trhu vyskytují čipy s různou hodnotou tohoto parametru a proto i detekční algoritmus funguje jinak.
Včera mi dorazila EMF redukce, zatím jsem zkoušel měnit hodnotu tohoto parametru a vycházela mi hodnota cca 26 :) Všechny nižší hodnoty vykazovaly front-focus. Pravděpodobně se bude parametr měnit s různými objektivy kvůli optické konstrukci.
Další využití vidím v možnosti nastavit clonové číslo na fotoaparátu podle aktuální clony objektivu, toho by mohl využívat např blesk, který jí detekuje při nastavení expozice. Zatím jsem to ale nezkoušel.

Jinak redukci s EMF programovatelnym čipem jsem koupil zde:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... 0582384901
Fórum s návodem k této redukci:
http://emfphoto.com/forum/index.php?PHP ... &board=1.0

Možná to někomu pomůže, možná už o tom všichni ví :)
krteczech

Příspěvekod krteczech » 26 zář 2010, 18:13

Pro ty kdo mají problémy s BF/FF s klasickými čipy, a chtějí zkusit programovatelnou redukci, bych rád doplnil, že pro rozmezí čísel 0 - 31 neplatí myšlenka: 0 - 15 BF a 16 - 31 FF. Řada čísel je kruhová!?
Zkoušel jsem několik náhodných čísel a vycházelo mi:
17,18,21 - BF
25,26-nejlepší výsledek,
30,31,05,10,15 - FF
Je tedy zřejmé, že "konec" značí číla 15, nebo 16. (16 jsem nezkoušel :) )
Vždy AF bod potvrdil 10 cm.
Obrázek

EMF čipy:
výhody
+ korekce BF/FF :)
+ možnost nastavení stejné expozice pro různá clonová čísla :)
+ hodnoty clon a ohniska v exifu (nepovažuji za velký přínos)
nevýhody:
- zdlouhavé nastavování nešetřící závěrku
krteczech

Příspěvekod vendin » 30 zář 2010, 16:05

Díky za odpovědi.
Zkoušel jsem chip vyladit s CZJ MC Sonnarem 3,5/135 a skončil jsem s dobrým výsledkem také na hodnotě 26 (micro adjustment).
Ještě jsem pak na té redukci zkusil MC Flektogon 2,4/35 a na první pokus se zdá se, že ten s touto hodnotou také ostří (jetě si ale radějí udělám pořádný test)
Zkusil jsem i MC Pentacon 2,8/29, ale tam se zdá, že bude potřeba jiné nastavení... ten s hodnotou 26 měří evidentně mimo.
Škoda, že někte neexistuje nějaká tabulka osvědčených hodnot u různých těl + objektivů, přeci jenom tohle zkoumání je docela drbačka a jak napsal krteczech, závěrku to nešetří.
Pozitivní je, že to nastavit jde, to jsem rád.

Narazil jsem na ebayi na hongkongského prodejce, který má EMF chipy nyní za necelých $14 (+m42 redukce za $4,50), tak jsem si jich pár objednal, abych měl sólo pro nejpoužívanější skla.
Praktica BC1, nově Canon EOS 5D (Mk1)
vendin

Příspěvekod karcer » 17 čer 2011, 02:15

Nemate podobny chip na adapteru ?Necetli jste neco o nem ?
http://cgi.ebay.com/M42-42mm-Lens-Canon-EOS-Mount-Adapter-Black-w-Focus-/390087612018?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5ad3089672
Ma na sobe jeste jeden cip pro ostreni v seru.
Pisou:
The added microchip (or dandelion chip) enables the focusing confirmation function with EOS bodies, which allows the the user to focus even in dark situations.
Kdyby to fungovalo..

Nas co by jsme jsme si poridili podobne ocipovane adaptery by pravoverni bezcipaci zacali prehlizet a tvrdili by ze uz vlastne mame takove skoro AF skla a nekdo by musel zalozit EMF adapters forum :mrgreen:
karcer

Příspěvekod Krápník » 17 čer 2011, 03:21

karcer píše:___ Ma na sobe jeste jeden cip pro ostreni v seru. ___

... no - nevím ...
... nejprve vychvalují samotnou kovovou redukci a pak básní o přidaném (k redukci) čipu ---
-(- buď obyč - nebo programovatelný Dandelion => napastovaný univerzální text -)-
--- "který uživateli umožňuje ostřt dokonce i v tmavých podmínkách" ...
... že by se jednalo o druhého - tzv. "pomocného šerosvitného trpaslíka" -- v textu nezřím
a ani na obrázku nic takového lákavě neskví se pozlátkem blyštivým ...

karcer píše:___ Nas co by jsme jsme si poridili podobne ocipovane adaptery
by pravoverni bezcipaci zacali prehlizet a tvrdili by ze uz vlastne mame takove skoro AF skla
a nekdo by musel zalozit EMF adapters forum ___

... jediným nezpochybnitelným faktem tak jeví se tvůj sklon k pípáctví !
... tak - a teď už ti zbývá necelých devět hodin možnosti se odpípákovat !!
... protože : neodpípákuješ-li se před polednem sám -- po obědě polenem odpípákuje tě sama naolejovaná Julie -!-
--- i přes tvých 3333 stříbrných skel !!!

___ :mrgreen: ___ :!: ___ :mrgreen: ___

Krápník
profesionelní kavárenský povaleč
v končinách Divokého bazaru zvaný Old Secondhand
Krápník

Sdílení stránky na sociálních sítích

Zpět na Příslušenství