jaký vybrat Sony a7 x Sony a6000 x Fujifilm X-E2

DSLR, SLR, RF...

Re: jaký vybrat Sony a7 x Sony a6000 x Fujifilm X-E2

Příspěvekod Nimrod » 04 led 2017, 15:35

podle mě obrazová vzdálenost = back focus (nebo někdy také back focal length) + výtah objektivu při zaostření na jinou vzdálenost než nekonečno. nebo je to jinak? ono, pokud máme být důslední, jde o úhel dopadajících krajních paprsků, který půjdou nějak spočítat, ale určitě to nebude vzdálenost, jak se tu oba snažíme říci :-)
Nimrod

Příspěvekod Nimrod » 04 led 2017, 18:21

mi tak napadá, že spočítat úhel by nemělo být tak složité. stačí znát polohu obrazové (zadní) hlavní roviny a velikost výstupní pupily, jestli nekecám
edit: jasně že kecám. vždyť retrofokusy maj hlavní rovinu až za objektivem a tak by to vycházelo stejně... tak že by to šlo od clony?
Nimrod

Příspěvekod kutilka » 05 led 2017, 08:43

Jde o termíny.
Back focus (front focus) = používá se převážně na označení chyby zaostření - nebo +.

Pojmem ZORNÝ ÚHEL (předmětový, obrazový) myslíme úhel, pod kterým koukáme (v případě obrazového úhlu) z hlavního obrazového bodu objektivu na úhlopříčku formátu (pozor, již zmiňovaný hlavní bod obj. může ležet u každého objektivu trochu jinde než se pro zjednodušenou představu uvádí). Koukáme z určité vzdálenosti a jelikož při zaostření na nekonečno je tato obrazová vzdálenost rovna ohniskové, můžeme určit vztah mezi f a zorným úhlem w.

tg w /2 = 0,5d / f

Pokud mají prostředí před objektivem i za objektivem stejný index lomu, a to mají pokud fotíme na vzduchu,
zorný úhel předmětový se rovná obrazovému.

Zdroj (citace): http://photo.mysteria.cz/clanky/objekt1.html#zorny
kutilka

Příspěvekod Nimrod » 05 led 2017, 15:24

jojo, ztrácíme se v termínech. holt koukám převážně na velkoformátový objektivy, kde chyba v ostření v tomto smyslu není a naopak je tam back focus jakožto vzdálenost vrcholu zadní čočky k filmu při nekonečnu. celkem hezky to má nakraslený tady schneider https://www.schneideroptics.com/nomenclature.htm
děkuju za citaci :-) ještě by mi zajímalo, jaký úhel je tedy mezní pro normální digi senzory, aby nedocházelo k chybám vlivem mikročoček. nikdy jsem taky moc nepochopil shiftovací objektivy na digi...
Nimrod

Příspěvekod delfyn » 07 led 2017, 08:18

zajímavý odklon od tématu :D
delfyn

Příspěvekod delfyn » 12 led 2017, 11:56

Přidávám odkaz na stránky kde jsem se ptal na stejnou otázku třeba to někomu pomůže
http://www.fotoguru.cz/fotoforum/tema/sony-a7-x-sony-a6000-x-fujifilm-x-e2/#post-8881

Prosím uživatele těchto foťáků zda mohou napsat jak jsem jim fotí s manuálními skly, jaká je velikost zvětšení pro přesné zaostření např na Sonce F3 mám tuším 4x a 9x a někdy bych bral i větší zvětšení. U A 7 jsem četl že ostří přidáním ostření na nesmylnou hodnotu třeba +3 a pak prý to funguje jako matnice u manuálních zrcadlovek, jen je potřeba fotit do Rawu, nevím zda to tak funguje i u dalších těl
delfyn

Sdílení stránky na sociálních sítích

Předchozí

Zpět na Aparáty